Kiedy kupić złoto inwestycyjne

Odpowiedni moment zakupu złota stanowi połowę sukcesu inwestycji. To bowiem od niego zależy końcowy zysk lub strata, które osiągniemy upłynniając aktywo. Aby trafić na najkorzystniejszą okazję konieczna jest znajomość podstawowych praw kształtujących kurs złota, o których obszernie opowiadamy w artykule: Co wpływa na cenę złota? Kiedy złoto drożeje, a kiedy tanieje? W poniższym tekście skupimy się natomiast na powszechnych schematach i zasadach obowiązujących notowania złota oraz przybliżymy strategię inwestycyjną uśrednionej ceny.

OBEJRZYJ WIDEO

Kiedy kupić złoto?

Nad zakupem złota niewątpliwie powinny zastanowić się osoby posiadające znaczne oszczędności, które nie są w żaden sposób inwestowane. W czasach mało atrakcyjnych stóp procentowych, pieniądze w banku jedynie tracą na wartości, przez co i ciężko wypracowana nadwyżka finansowa stopniowo maleje. Wówczas należy poważnie rozważyć lokatę kapitału w formie złota inwestycyjnego. Pozwala ono na skuteczne zabezpieczenie majątku przed inflacją i ograniczenie ryzyka kapitałowego. Dodatkowo, złoto posiada ogromną wartość i jest tak samo cenne na całym świecie. Dzięki niemu, wielu inwestorów przygotowuje się na niespodziewane wydarzenia w gospodarce, zapewniając sobie bezpieczeństwo w przypadku całkowitej dewaluacji papierowej waluty.

Złoto nie jest natomiast bardzo skuteczną inwestycją służącą do osiągania dużych zysków w krótkim czasie. Głównym celem nabycia metali szlachetnych powinna być chęć zabezpieczenia majątku w perspektywie długoterminowej. Właśnie wtedy lokata kapitału w złocie gwarantuje największe korzyści.

Kiedy złoto jest najtańsze?

Nawet najlepsi eksperci i ekonomiści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić kiedy cena złota będzie najniższa. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na przewidywanie nadchodzących trendów, które samodzielnie może analizować każdy inwestor. Kluczem do skutecznego prognozowania notowań złota jest bowiem śledzenie aktualnych wydarzeń na świecie, zarówno ze świata finansów, jak i polityki.

W okresie bessy na giełdzie, niewypłacalności banków czy napięć politycznych pomiędzy światowymi gospodarkami, wartość złota najprawdopodobniej znacząco wzrośnie, nie stanowiąc specjalnej zachęty do zakupu. Z kolei w przypadku optymistycznych nastrojów, licznych inwestycji czy współprac pomiędzy państwami zaobserwować można spadek notowań królewskiego kruszcu. Może to stanowić doskonały moment na zakup surowca w celach lokacyjnych, zabezpieczając się jednocześnie przed ewentualnymi zawirowaniami na rynku.

Zawsze dobra cena

Szczególnie przydatna dla początkujących może okazać się metoda uśredniania ceny zakupu złota. Polega ona na regularnym nabywaniu kruszcu nawet w małych ilościach, dzięki czemu nie tylko można wypracować cenny nawyk oszczędzania, ale przede wszystkim uniknąć kupowania złota po tzw. „górkach”. Lokowanie majątku poprzez systematyczny zakup bezpiecznych instrumentów umożliwi zgromadzenie odpowiedniej poduszki finansowej i ograniczenie ryzyka kapitałowego.

Zakup złota bez podatku

Przy zakupie złota warto mieć na uwadze fakt, że jest ono zwolnione z podatku VAT, przez co inwestor lokuje w aktywie pełną kwotę, bez jakichkolwiek dodatkowych opłat wynikających z polskiego systemu podatkowego. Ulga ta dotyczy wyłącznie produktów wykonanych ze złota o próbie co najmniej 995. Daje to ogromną przewagę chociażby nad zakupem złotej biżuterii, w przypadku której w cenę produktu wliczany jest także 23% podatek od dóbr i usług.

Czy warto teraz kupować złoto?

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy aktualnie jest idealny moment na lokatę kapitału w metalach szlachetnych. Należy pamiętać, że choć cena złota sukcesywnie rośnie w długiej perspektywie, to w przyszłości z pewnością odnotujemy większy spadek wywołany nieoczekiwanymi wydarzeniami na świecie. Królewski metal na przestrzeni ostatnich dekad udowodnił swoją siłę oraz doskonałą stabilność. Eksperci są więc przekonani, że czas za zakup złota jest zawsze odpowiedni i długoterminowo okaże się korzystny. Dla osoby prywatnej udział złota powinien stanowić kilkanaście procent oszczędności, które w ten sposób skutecznie unikną utraty wartości.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup złota, koniecznie wybierz się do renomowanych dystrybutorów, aby porównać ich oferty i dokonać bezpiecznego zakupu z gwarancją autentyczności produktu. Więcej o możliwościach kupna złota inwestycyjnego przeczytasz w artykule Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Rada eksperta

Podczas szukania ofert złota w Internecie czy w punktach stacjonarnych należy z uwagą kontrolować ceny. Podejrzanie niskie ceny sztabek czystego kruszcu niekoniecznie muszą okazać się doskonałymi okazjami. Złoto bowiem zawsze utrzymuje swoją wartość, a kupno po zaniżonych cenach wiąże się z ogromnym ryzykiem, które na początku przygody z inwestowaniem lepiej unikać.