Złoto inwestycyjne dla dzieci

Bezpieczeństwo i pewna przyszłość dzieci to pragnienia każdych rodziców, którzy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Kapitał na start daje wiele możliwości i ułatwia rozwój, dlatego tak ważnym jest aby już zawczasu pomyśleć o wsparciu finansowym, które za kilka lat przekażemy dzieciom.

Oszczędzanie ze złotem a inne metody

Współczesne możliwości pozwalają nam na znacznie więcej, co jednocześnie utrudnia podjęcie słusznej decyzji. Lokata kapitału w złoto to zdecydowanie nie jedyne z potencjalnych rozwiązań, ale z pewnością jedno ze skuteczniejszych. Zanim jednak wymienimy jego zalety zastanówmy się jakie inne opcje mają do dyspozycji rodzice i która z nich jest najlepsza.

Absolutnie najprostszą i znaną każdemu dziecku metodą oszczędzania jest tzw. świnka skarbonka. To zazwyczaj ona jako pierwsza pozwala najmłodszym pojąć istotę odkładania pieniędzy, by móc kupić wymarzone buty lub grę. Zazwyczaj jednak służy ona gromadzeniu niewielkiej kwoty, nie oferując żadnych sposobów na wzbogacenie.

Często więc rodzice decydują się na kolejny krok w trosce o finanse najmłodszych, zakładając im konto w banku i przelewając regularnie środki, które dziecko będzie mogło w przyszłości wydać na własne potrzeby. Metoda ta gwarantuje łatwy dostęp do pieniędzy i pełną kontrolę nad finansami. Samo rozwiązanie jest ponadto niezwykle wygodne i proste, zwłaszcza wykorzystując stałe zlecenie, które regularnie przelewa oszczędności z konta rodziców na konto dziecka. Jednak trzymanie pieniędzy na lokacie w banku od dłuższego czasu nie jest już tak samo atrakcyjne jak kiedyś. Niskie oprocentowanie czasem nie wystarcza nawet na zabezpieczenie przed inflacją, sprawiając, że środki przeznaczone na rozwój dziecka zwyczajnie maleją.

Skutecznym zabezpieczeniem przed dewaluacją okażą się wówczas chociażby metale szlachetne. Złoto wyjątkowo świetnie sprawdza się w przypadku kilkuletniego okresu oszczędzania, bowiem właśnie w perspektywie długoterminowej posiada największy potencjał inwestycyjny. Ogromną zaletą lokowania kapitału w złoto jest także fakt, że nie wymaga ono dużej wiedzy czy sporych nakładów finansowych. Już zaledwie za kilkaset złotych możemy kupić najmniejsze produkty ze szlachetnego kruszcu. Ponadto złoto, w przeciwieństwie do stanu konta w banku to coś wymiernego, namacalnego. Dziecko może je zobaczyć, poczuć jego wagę, a tym samym dostrzec jego wartość i nauczyć się o nie dbać. Pieniądze w banku to często dla dziecka mało znaczące liczby, z których niewiele jest w stanie zrozumieć.

Dobrym pomysłem jest więc połączenie tych dwóch metod. Konto oszczędnościowe oferuje płynność i możliwość gromadzenia większych sum. Złoto, z kolei posiada wyjątkową zdolność zabezpieczenia przed inflacją oraz pozwala dziecku poznać prawdziwą wartość pieniądza. Produkty inwestycyjne ze złota nie tylko posłużą więc jako doskonałe zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją, ale także będą wyjątkową lekcją rozsądnego zarządzania własnym kapitałem. Dodatkowa zaleta w postaci nauki oszczędzania od najmłodszych lat to dla dziecka bezcenne doświadczenie, które zostanie z nim na lata i przyczyni się do przyszłych sukcesów.

Złoto dla dzieci – na jaką okazję?

Okazji na podarowanie dziecku złota jest wiele. Najczęściej jednak decydujemy się na taki prezent na komunię czy urodziny. Sztabka jedno- lub dwugramowa zazwyczaj mieści się w budżecie, jaki normalnie przeznaczylibyśmy na zakup upominku. W przeciwieństwie do zabawek czy nawet pieniędzy niesie ona ze sobą wyjątkową wartość, która dodatkowo z biegiem lat będzie sukcesywnie wzrastać. Oprócz unikalnego wyglądu, może ona także wzbudzić w dziecku bezcenny nawyk oszczędzania i szacunku do pieniądza.

Ciekawym pomysłem może być wręczanie złotych sztabek o gramaturze odpowiadającej obchodzonym urodzinom. Tym sposobem na pierwszy roczek dziecka możemy zakupić jednogramową sztabkę, na jubileusz 5 lat – pięciogramową, itd.

Złota moneta bulionowa bądź sztabka okażę się równie unikalnym prezentem na 18. urodziny. Nie tylko będzie ona stanowić wyprawkę na wejście w dorosłość, ale także będzie pierwszym poważnym krokiem w zarządzaniu własnym kapitałem. Popularne monety bulionowe ze złota o masie 1 uncji są najczęstszym wyborem ze względu na optymalny rozmiar oraz dużą płynność. Szukając bardziej przystępnych produktów równie opłacalne okażą się złote monety o masie 1/4 czy 1/2 uncji.

Złote sztabki czy monety bulionowe – co na prezent dla dziecka?

Wbrew pozorom inwestowanie w złoto nie wymaga posiadania ogromnych ilości pieniędzy. Najtańsze sztabki ze szlachetnego kruszcu o masie 1 g kupić można już za zaledwie kilkaset złotych. Pięciogramowa sztabka to z kolei wydatek rzędu około półtora tysiąca, przez co znacznie częściej wybierzemy ją na większe okazje.

W przypadku monet bulionowych do dyspozycji są produkty o masie wynoszącej nawet 1/25 uncji, które nabyć można już za kilkaset złotych. Znacznie popularniejsze są jednak monety w rozmiarze 1/10 uncji, za które przyjdzie nam zapłacić około tysiąc złotych.

Dobrą praktyką jest więc regularne przeznaczanie pewnej kwoty pieniędzy, nawet niewielkiej, która z czasem uzbiera się w pokaźną sumę. Chcąc przekazać dziecku 75 tysięcy złotych na 18 urodziny wystarczy, że miesięcznie odłożymy niecałe 348 złotych (dla ułatwienia kalkulacji pomijamy dodatkowe koszty jak chociażby podatek od darowizn czy inflację). Za taką cenę jesteśmy w stanie kupić jednogramową sztabkę ze złota, a inwestując wszystkie środki w metale szlachetne, na koniec okresu inwestycyjnego zgromadzilibyśmy prawie ćwierć kilo szlachetnego kruszcu. Alternatywą dla tak częstych zakupów jest przeznaczenie kilkumiesięcznych lub kilkuletnich oszczędności na nabycie monety bulionowej o masie 1/2 uncji lub 1 uncji. Pozwoli to na uzyskanie lepszej ceny za gram złota, tym samych czyniąc naszą inwestycję bardziej rentowną.

Złota zasada inwestowania

Jak przy każdej inwestycji, ważnym jest wyznaczenie konkretnego celu. Może to być na przykład uzbieranie określonej sumy pieniędzy w różnych aktywach na osiemnaste urodziny dziecka czy po prostu zabezpieczenie przyszłości pociechy poprzez odkładanie paru tysięcy na edukację czy podróż. Dopiero wówczas możliwe jest wyznaczenie skutecznej strategii oraz sposobów na efektywne osiągnięcie celu.

Niezależnie od potrzeb oraz możliwości finansowych kluczowym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji. Zaufani i renomowani sprzedawcy złota inwestycyjnego nie tylko służą ekspercką wiedzą, ale także gwarantują autentyczność oferowanych wyrobów ze złota. Prywatne oszczędności należy rozdysponowywać w sposób rozważny. Ryzykowanie zakupu fałszywej sztabki, a tym samym utraty majątku ze względu na okazyjną cenę jest niewskazane.