Biżuteria a złoto – poradnik inwestycyjny
Począwszy od starożytnego Egiptu po współczesne czasy, złoto pozostaje jednym z najcenniejszych metali świata. Swoją wyjątkową renomę zawdzięcza między innymi doskonałym właściwościom fizycznym, do których zaliczyć należy wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych czy odporność na ścieranie. Z tego względu znalazło ono szerokie zastosowanie w produkcji biżuterii, która od stuleci zachwyca swoją artystyczną formą. Coraz częściej mówi się także o złocie w kontekście sztabek i monet, jako o instrumentach finansowych uchodzących za „bezpieczną przystań” dla kapitału. Który z tych produktów lepiej sprawdzi się więc jako inwestycja kapitału i co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?
OBEJRZYJ WIDEO
Biżuteria ze złota
Za sprawą charakterystycznego lśnienia i przyciągającej uwagę ciepłej barwy, złoto na dobre zagościło w biżuterii. Łatwość w obróbce pozwala na stworzenie rozmaitych kształtów i form, tak chętnie noszonych przez kobiety i mężczyzn na całym świecie. Biżuteria, oprócz wartości inwestycyjnej oferuje także unikalną wartość emocjonalną, potrafiąc sprawić wiele radości i szczęścia tym, którzy ją zakładają. Wyroby jubilerskie, szczególnie te wykonane z ekskluzywnych prób złota i ozdobione drogocennymi kamieniami są niepowtarzalnym dziełem sztuki. Za ich sprawą podarować można radość, wyrazić najpiękniejsze uczucia i przechować wyjątkowe wspomnienia. Biżuteria posiada bowiem unikalną wartość sentymentalną, która przekazywana z pokolenia na pokolenie pozwala zachować pamięć o najbliższych nam osobach, a często także wyrazić to, czego nie sposób opisać słowami.
Cechą charakterystyczną czystego złota jest bardzo duża miękkość. Z tego względu, miesza się je z innymi pierwiastkami, dzięki czemu biżuteria zyskuje na wytrzymałości, zachowując swój doskonały wygląd przez wiele lat użytkowania. Do produkcji złotej biżuterii wykorzystuje się różne stopy metali, które nie tylko pozwalają zmienić jej kolor, ale także umożliwiają łatwiejszą pracę z materiałem. W zależności od składu danego stopu wyróżniamy różne próby złota. W ofercie biżuterii Apart spotkać można 4 główne próby służące określeniu zawartości złota w konkretnym stopie: 750, 585, 375, 333. Produkt wykonany w próbie 750 zawiera zatem 75% czystego złota, w próbie 585 – 58,5% złota, w próbie 375 – 37,5% złota, a w próbie 333 – 33,3% złota. W celu ujednolicenia oznaczeń wprowadzono jednak siedmiostopniową skalę od 0 – 7, dla której 0 oznacza próbę 999, 2 próbę 750, 3 – 585, 5 – próbę 375, a 6 odpowiada próbie 333.
Złote sztabki inwestycyjne
Kluczową cechą złota jest także jego rzadkość występowania w przyrodzie. Jest ono bowiem zdecydowanie mniej powszechne niż srebro czy miedź. Co więcej, zasoby złota są ograniczone, ponieważ dotychczas nie wynaleziono skutecznego sposobu na sztuczne wytworzenie szlachetnego metalu. Właśnie z tego względu złoto jest niezwykle atrakcyjną inwestycją, oferującą o wiele większą stabilność od pieniądza, narażonego na utratę realnej wartości. Ponadto, inwestując w złoto, którego próba wynosi co najmniej 995, kupujący jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku VAT, gdyż jest ono traktowane jako waluta, aniżeli surowiec. W przypadku chęci sprzedaży aktywa, inwestor nie poniesie także kosztów związanych z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, pod warunkiem, że odbywa się ona nie wcześniej niż 6 miesięcy od jego nabycia.
Sztabki inwestycyjne najczęściej produkowane są z wykorzystaniem złota o najwyższej czystości wynoszącej 99,99%. Jest to związane chociażby z zapisami prawnymi czy wymogami wynikającymi z przynależności do LBMA. Ustawowo, złotem inwestycyjnym nazywamy sztabki o zawartości złota wynoszącej co najmniej 99,5%.
Złoto inwestycyjne a biżuteria – co wybrać?
Wiele osób rozważających inwestycję w złoto zastanawia się pomiędzy zakupem biżuterii a sztabki. Wyroby jubilerskie są doskonałym sposobem na połącznie oszczędzania z praktycznością. Złoty łańcuszek czy pierścionek pozostają w tym względzie najpopularniejszymi wyborami naszych Klientek i Klientów. Użytkowane na co dzień stanowią wyjątkową ozdobę i sprawiają wiele radości, często przypominając o wyjątkowych dla nas momentach. Chcąc dokonać inwestycji z czysto finansowych względów, rozsądniejsze okaże się jednak ulokowanie kapitału w złocie fizycznym w postaci sztabek. Wyróżniają się one chociażby większą zawartością drogocennego kruszcu w przeciwieństwie do biżuterii, która zazwyczaj wytwarzana jest z trwalszych stopów różnych metali. Złoto inwestycyjne renomowanych producentów cieszy się również zdecydowanie większą płynnością i jest powszechnie uznawane przez inwestorów na całym świecie. Pozwala to na zabezpieczenie znacznie większych sum pieniędzy przed dewaluacją, jednocześnie bez ponoszenia przy tym kosztów związanych z podatkiem VAT, podatkiem dochodowym czy marżą producenta. Złoto lokacyjne okaże się więc skuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie kapitału w czasie.