Co znaczy uncja trojańska – czyli dlaczego złoto waży się w uncjach

Choć na co dzień przywykliśmy do wyrażania masy w gramach oraz kilogramach, tak w przypadku złota oraz pozostałych metali szlachetnych podstawową jednostką określającą wagę jest uncja trojańska. Częściej usłyszymy jednak jej skróconą wersję, która ogranicza się wyłącznie do pierwszej frazy – uncja. Na wybranych sztabkach dostrzec można także zapis oz, będący symbolem uncji trojańskiej.

OBEJRZYJ WIDEO

Jedna uncja ile to gram?

Masa, to obok próby jeden z najważniejszych parametrów metali szlachetnych mający kluczowy wpływ na końcową wartość produktu. Co prawda na rynku nabyć można wiele sztabek ze złota, których gramatura rozpoczyna się już od 1 grama, jednak to właśnie w uncjach odbywa się notowanie cen złota. Wynika to z przyjętego przez Stany Zjednoczone w 1828 roku systemu wagowego opartego na uncjach. W przeliczeniu na gramy, uncja trojańska jest równa około 31,1 g, co jest najpowszechniej używanym ekwiwalentem jednostki.

Cena uncji złota

Wahania kursu złota są nieodzownym elementem rynku metali szlachetnych. Są one wywoływane przez szereg czynników ekonomicznych i społecznych, do których zaliczyć należy chociażby siłę dolara amerykańskiego, obowiązujące stopy procentowe, wskaźnik inflacji czy stosunki polityczne czołowych gospodarek. Pomimo tak wielu składowych cena złota wyróżnia się niezwykłą stabilnością ze względu na swoją uniwersalność, rzadkość występowania i ograniczoną ilość. Kurs uncji złota podawany „na żywo”, czyli tzw. spot wyznaczany jest w oparciu o giełdową cenę złota. Wpływ na nią ma wiele czynników, jak choćby bieżące wydobycie, sytuacja międzynarodowa czy wynikające z niej zapotrzebowanie na kruszec na ryku surowcowym oraz kapitałowym. Wartość uncji złota wyznacza również renomowana instytucja LBMA. Prezentuje ona dwa notowania dziennie, będące wiarygodną wyceną kruszcu opartą na tych samych zasadach, które obowiązują w przypadku określania ceny złota na żywo.

Geneza uncji trojańskiej

Oczywiste skojarzenia z mitologią grecką są w tym przypadku niewłaściwe. Termin uncja trojańska wywodzi się bowiem z francuskiego miasta Troyes, które w czasach średniowiecznych stanowiło ważny ośrodek handlu z Anglikami. Wówczas do określenia wagi metali szlachetnych wykorzystywano system wagowy oparty na uncjach. System wykorzystujący tę jednostkę zyskał popularność właśnie na terenie współczesnych Wysp Brytyjskich, gdzie uncję określającą objętość cieczy wykorzystuje się po dziś dzień.

Czy opłaca się kupować uncję złota?

Obecnie na rynku złota inwestycyjnego dostępnych jest wiele sztabek o różnej gramaturze. Nie sposób zatem jednoznacznie wskazać najlepszą opcję zakupu, która sprawdzi się w każdym przypadku. Wybór odpowiedniej masy jest bowiem w dużej mierze uzależniony od potrzeb i możliwości inwestora. Dla osoby, która nie chce lub nie może ulokować dużego kapitału, idealne okażą się sztabki kilkugramowe, których cena rozpoczyna się już od zaledwie kilkuset złotych. Produkty o większej masie oferują z kolei korzystniejszą cenę, jednocześnie pozbawiając inwestora elastyczności upłynnienia mniejszych kwot. Niemniej jednak, eksperci często doradzają zakup sztabki jednouncjowej, określając ją mianem „złotego środka”. Pozwala ona na ulokowanie większego kapitału, a jej cena jest korzystniejsza niż w przypadku lżejszych wyrobów.