8 sposobów na sprawdzenie prawdziwości sztabki złota

Duże zainteresowanie inwestycjami w złoto przyciąga niestety również licznych oszustów, którzy polują na niedoświadczonych inwestorów oferując im fałszywe sztabki. Chociaż fałszerzy z coraz większą dokładnością podrabiają certyfikowane sztabki ze złota, istnieją sprawdzone sposoby, aby zweryfikować autentyczność złota i uniknąć utraty oszczędności poprzez zakup mało wartościowych falsyfikatów. W tym celu przygotowaliśmy szereg testów, które możesz wykonać samodzielnie w domowych warunkach.

OBEJRZYJ WIDEO

Złoto głupców

Zachęceni wizją wielkiego bogactwa, poszukiwacze na całym świecie wyruszyli w pogoń za królewskim metalem. Ich łupem, zamiast cennego kruszcu często padał jednak lśniący minerał o złotawym odcieniu. Ze względu na swój złudny wygląd, zyskał on miano „złota głupców”. W rzeczywistości był to jednak wyłącznie piryt, czyli powszechnie występujący w przyrodzie związek żelaza i siarki.

Współcześnie, oszuści samodzielnie wytwarzają produkty imitujące złoto, chcąc wykorzystać nieuwagę początkujących inwestorów. Fałszywe sztabki wykonuje się głównie ze stopu miedzi z cynkiem. Wprawdzie zdarza się, że zawierają one złoto, jednak wyłącznie jego niewielką ilość wykorzystywaną do pokrycia wierzchniej warstwy. Dlatego też coraz częściej nie sposób niedoświadczonym inwestorom na pierwszy rzut oka rozróżnić oryginał od podróbki. Chociażby z tego względu warto znać sprawdzone metody weryfikacji złotych sztabek.

Test magnetyczny

Prostym sposobem na ocenę autentyczności złota jest wykonanie testu magnetycznego. Złoto wykazuje bowiem właściwości diamagnetyczne, co oznacza, że nie jest przyciągane, a wręcz odpychane przez magnes. Do badania niezbędny okaże się wyłącznie silny magnes, który należy przyłożyć do analizowanego obiektu. Jeśli powierzchnie się do siebie przyciągają, sztabka z pewnością nie jest wykonana z czystego złota. Ogromną zaletą testu jest łatwość jego wykonania oraz możliwość przeprowadzenia także w przypadku sztabek zapakowanych w certipack.

Test porównawczy

Dysponując sztabką złota, co do której mamy pewność jej autentyczności, możemy dokonać wizualnego porównania badanego produktu. Nawet najlepsze podróbki nie są w stanie idealnie odwzorować oryginału. Na początku należy porównać wymiary badanej sztabki. Najczęściej różnicę można dostrzec w grubości. Złoto cechuje bowiem duża gęstość, więc nawet niewielka sztabka może okazać się zaskakująco ciężka. Podróbki, aby nadrobić wagą, muszą być naturalnie większe, ponieważ w ich skład wchodzą zdecydowanie lżejsze metale. Następnie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz szczegółowość detali. Niekiedy różnicę dostrzeżemy także w sposobie wykończenia sztabki. Może być ona matowa lub błyszcząca. Skupiając się na poszczególnych aspektach z pewnością zauważymy rozbieżność pomiędzy oryginałem a podróbką. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu oryginalnej sztabki możemy posiłkować się dostępnymi w Internecie zdjęciami, jednak w ten sposób znacznie trudniej będzie nam zauważyć subtelne różnice. Podobnie jak w przypadku badania magnesem, test porównawczy można przeprowadzić także na sztabkach zamkniętych w specjalnych opakowaniach.

Test gęstości

Złoto znane jest ze swojej dużej gęstości wynoszącej 19,3 g/cm3. Na tle innych metali, sztabka złota o niewielkich rozmiarach zaskakuje ciężarem. Jeśli dana sztabka wydaję się za duża w porównaniu do jej wagi lub podejrzanie lekka, warto upewnić się czy aby na pewno mamy do czynienia z prawdziwym złotem. W miarę możliwości warto porównać sztabkę, którą chcesz kupić ze sztabką o znanym składzie. Nie zawsze jednak będzie się dało ocenić produkt po samym jego wyglądzie czy wadze.

W ustaleniu autentyczności produktu pomoże badanie oparte na prawie Archimedesa, polegające na wyznaczeniu gęstości wyrobu ze złota w oparciu o jego masę oraz objętość. W tym celu należy wrzucić przedmiot do naczynia z wodą i zmierzyć objętość wypartej przez nie cieczy. Po wykonaniu niezbędnych obliczeń będziemy w stanie z większą pewnością ocenić autentyczność badanego wyrobu.

Testy na sztabce zapakowanej

Kwestia weryfikacji autentyczności sztabki znacznie się komplikuje gdy produkt, który chcemy sprawdzić zamknięty jest w szczelny certipack. W tym przypadku zdecydowanie odradzamy odpakowywanie produktu, gdyż może to skomplikować jego późniejszą sprzedaż. Istnieją na szczęście sposoby na ocenę prawdziwości złota bez ingerowania w oryginalne opakowanie.

Test ceny

Złoto nieustannie zmienia swoją wartość, która jest głównym składnikiem ceny rynkowej, jaką przyjdzie nam zapłacić za sztabkę u renomowanego sprzedawcy. Na tej podstawie możemy z łatwością ocenić ile w przybliżeniu będzie nas kosztować jej zakup. Marża pośrednika nie odgrywa w tym przypadku znaczącej roli. Wynosi ona zaledwie kilka procent i nieznacznie wpływa na końcową wartość produktu. Nadzwyczajnie niska cena złota powinna budzić wątpliwości inwestora co do jego autentyczności, bowiem nie każda „okazja” musi nią faktycznie być.

Ocena zaufanego złotnika

Doskonałym sposobem na sprawdzenie autentyczności złota jest zasięgniecie opinii eksperta. Zaufany złotnik czy dostawca sztabek posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie przez co już na pierwszy rzut oka są w stanie odróżnić podróbkę od oryginału. Ponadto dysponują oni profesjonalnym sprzętem, za którego pomocą mogą z łatwością zbadać zawartość badanego przedmiotu.

Test przewodnictwa elektrycznego

Złoto, oprócz niezwykłej barwy i trwałości, które znalazły swoje zastosowanie w jubilerstwie jest także doskonałym przewodnikiem. Królewski metal, choć w śladowych ilościach, jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku, takich jak smartfon czy laptop. Konduktywność złota może więc posłużyć w celach weryfikacji autentyczności badanego produktu. Metoda ta sprawdzi się również w przypadku fabrycznie zapakowanych sztabek. Aby wykonać test niezbędne są jednak specjalistyczne przyrządy.

Spektrometr XRF

Najbezpieczniejszym i gwarantującym największą wiarygodność sposobem na weryfikację prawdziwości złotej sztabki jest wykonanie pomiaru spektrometrem XRF.

Handlarze złota, a przede wszystkim sztabkami złota inwestycyjnego często wykorzystują urządzenia rentgenowskie, pozwalające z dużą dokładnością zbadać poszczególne produkty. Niezwykle prosty w obsłudze spektrometr XRF dostarcza błyskawiczną analizę zawartości pierwiastków, gwarantując niepodważalny rezultat.

Rada eksperta

Jeśli podczas zakupu masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości sztabki złota, lepiej nie ryzykować jej nabycia. Fałszywe sztabki wykonane są z niewiele wartego stopu miedzi z cynkiem, przez co na nieuczciwej transakcji można wiele stracić. Dobrą praktyką na uniknięcie zakupu podrabianego wyrobu jest współpraca z wiarygodnymi sprzedawcami. Kupując złoto inwestycyjne u renowowanych dostawców otrzymasz gwarancję autentyczności produktu i jego późniejszego odkupu. Mennica Apart jest oficjalnym dystrybutorem sztabek złota od certyfikowanych mennic z grupy LBMA. Spełniają oni najwyższe standardy produkcji, a ich wyroby uznawane są na całym świecie ciesząc się tym samym ogromnym zaufaniem inwestorów.