Po czym poznać prawdziwe złoto?

Budzące pożądanie złoto od stuleci cieszy się wielkim uznaniem wśród ludzi. Na przestrzeni wieków było ono wysoko cenionym metalem szlachetnym, który jednocześnie pełnił rolę waluty, wyznacznika statusu społecznego czy ozdoby. Ze względu na rzadkie występowanie w przyrodzie zyskał ogromną wartość, którą utrzymuje do dnia dzisiejszego. Wyjątkową sławę złota postanowili również wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy rozpowszechniając fałszywe produkty jedynie imitujące królewski metal. W jaki sposób zatem można rozróżnić prawdziwe złoto od nic niewartych podróbek i nie paść ofiarą oszustów?

Fałszywe złoto

Popularną podróbką złota jest tombak, czyli stop miedzi z cynkiem. Jest on używany jako tańszy zamiennik złota, a swoją złudną barwę zawdzięcza dużej zawartości miedzi, wynoszącej ponad 80%. Przeciętny kupiec nie posiada odpowiedniego wykształcenia, aby gołym okiem zauważyć różnice, które dostrzeże doświadczony złotnik. Dlatego oszuści coraz częściej usiłują namówić nieuważnych inwestorów za zakup wyrobów ze złota w okazyjnych cenach. Jednak oferowane przez nich produkty posiadają znikomą wartość w porównaniu z autentycznym złotem.

Jak samodzielnie sprawdzić prawdziwość złota?

Dla niedoświadczonego kupca odróżnienie tombaku od złota może okazać się niewykonalne, dlatego też warto zasięgnąć opinii wiarygodnego specjalisty. W ten sposób zyskasz pewność co do zawartości badanego produktu. Nie mając jednak takiej możliwości lub chcąc samodzielnie sprawdzić autentyczność złota przygotowaliśmy kilka porad i sprawdzonych metod, które mogą okazać się pomocne w ocenie.

Biżuteria – próba

Najprostszym sposobem na weryfikację autentyczności wyrobów ze złota jest sprawdzenie ich próby. Każdy wyrób jubilerski zanim trafi do sprzedaży przechodzi proces cechowania, podczas którego określa się zawartość czystego metalu w stopie. Dokładną tabelę z obowiązującymi oznaczeniami probierczymi znaleźć można na stronie Głównego Urzędu Miar oraz u renomowanych jubilerów i kupców. W przypadku wyrobów ze złota, polskie prawo probiercze wyróżnia siedem cech oznaczonych cyframi od 0 do 6. Najczęściej spotykanymi oznaczeniami w jubilerstwie są cyfra 2 symbolizującą próbę 750, 3 odpowiadająca próbie 585, 5 cechująca biżuterię o próbie 375 oraz 6 znakująca wyroby o próbie 333.

Magnes

Kolejnym sposobem na sprawdzenie prawdziwości złota jest badanie z wykorzystaniem magnesu. Złoto wykazuje bowiem właściwości diamagnetyczne, co oznacza, że nie reaguje ono na działanie pola magnetycznego. Stykając badany przedmiot z magnesem nie powinien on w żaden sposób reagować. Wyjątek może stanowić złota biżuteria o niskiej próbie, która wykonana została ze stopu z innymi metalami. Żadnej reakcji nie wykaże za to produkt wykonany z czystego, 24-karatowego złota.

Próba zadrapania

Sprawdzonym sposobem na ocenę autentyczności złota jest także test polegający na pocieraniu złota o nieszkliwioną porcelanę (np. znajdującą się na spodzie filiżanki lub talerzyka). Jeśli ryska na porcelanie będzie złota, mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Jednak szare lub czarne zadrapanie oznacza obecność innych metali. Stosując tę metodę trzeba liczyć się z ryzykiem uszkodzenia badanego przedmiotu.

Barwa

Złoto słynie ze swojej niezwykłej trwałości, dlatego tak chętnie wybierane jest ono w wyrobach niosących ze sobą ogromną wartość sentymentalną, jak na przykład obrączki ślubne, czy pierścionki zaręczynowe. Na przestrzeni wielu lat użytkowania nie wykazuje ono śladów zużycia w formie przetarć czy odbarwień, które często charakteryzują wyroby pozłacane lub wykonane z różnego rodzaju stopów. Jakiekolwiek oznaki zużycia mogą zatem sugerować nieautentyczność złota.

Rada eksperta

Decydując się na inwestycję w złoto należy wybierać wyłącznie zaufanych i renomowanych producentów lub pośredników. Chcąc mieć pewność autentyczności złota warto także zasięgnąć fachowej porady złotnika w profesjonalnym zakładzie lub skupie złota. Na fałszywej transakcji, nawet na małą kwotę, można wiele stracić. Dystrybutor złota inwestycyjnego Mennica Apart oraz jubiler Apart oferują wyłącznie wysokiej jakości wyroby renomowanych producentów, gwarantując autentyczność zakupu.