ABC inwestowania w złoto – jak rozpocząć przygodę ze złotem?
Inwestowanie w złoto staje się coraz popularniejszą formą lokaty kapitału i sposobem na zabezpieczenie oszczędności. Tym samym rośnie liczba osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z metalami szlachetnymi. Początki często bywają najtrudniejsze, dlatego warto się na nie właściwie przygotować. Specjalnie dla debiutujących inwestorów przygotowaliśmy kluczowe wskazówki, które pozwolą krok po kroku wejść w świat złota lokacyjnego. Czy warto inwestować w złoto? Tak, ale mając na uwadze to, jak bezpiecznie kupić złoto i na co zwrócić uwagę podczas kupowania złota.
Zdobądź wiedzę na temat inwestowania w złoto
Wiedza jest najlepszym doradcą inwestora, dlatego istotne jest jej ciągłe poszerzanie. Znajomość podstawowych zasad kształtujących rynek złota oraz umiejętność ich wykorzystania w praktyce to absolutne minimum, potrzebne aby zacząć przygodę z inwestowaniem w złoty kruszec. Zdobycie odpowiedniej wiedzy zaoszczędzi wiele stresu i pozwoli uniknąć podejmowania pochopnych decyzji.
Nauka na błędach często bywa najlepszym sposobem na zdobycie nowej wiedzy. Jednak o wiele chętniej wyciągamy wnioski z czyichś niepowodzeń niż własnych pomyłek, a zwłaszcza kiedy w grę wchodzą pieniądze. Chcąc uniknąć przykrych doświadczeń na początku swojej drogi warto zapoznać się z najczęstszymi błędami inwestowania w złoto.
Zanim ulokujesz swój kapitał w inwestycji (decydując się np. na złote monety bulionowe czy złoto w postaci sztabek), dowiedz się jak możesz się z niej wycofać w przypadku niepowodzenia. Wcześniej warto także poświecić chwilę na obliczenie realnego kosztu inwestycji. Oprócz samego kupna złota, trzeba się liczyć również z opłatami za jego przechowanie oraz podatkami.
Czytaj więcej: Podatek na złoto inwestycyjne
Współpracuj z zaufanymi sprzedawcami
Bezpieczeństwo transakcji i wiarygodność sprzedawcy są na rynku standardu złota kluczowymi aspektami z punktu widzenia inwestora. Wybierając renomowanego dystrybutora unikniesz ryzyka zakupu fałszywego złota. Uznani sprzedawcy oferują wysokiej jakości produkt z gwarancją jego autentyczności. Rzetelny sprzedawca będzie także w stanie doradzić przy wyborze odpowiedniej monety czy gdy chodzi o złote sztabki. Jaka jest cena kruszcu? Decydując się na zakup złota po „okazyjnej cenie” narażasz się na ogromne ryzyko utraty zgromadzonych oszczędności poprzez nabycie fałszywego produktu np. nie do końca czystego kruszcu. Nie posiadając specjalistycznej wiedzy z zakresu weryfikacji metali szlachetnych, lepiej nie narażać się na ryzyko oszustwa.
Inwestuj w złoto fizyczne
Chcąc dokonać zakupu złota inwestor ma do wyboru dwie opcje inwestycji w złoto: złoto fizyczne lub złoto papierowe. Lokata kapitału w papiery wartościowe znacznie różni się od kupna prawdziwego kruszcu, dlatego niezbędne jest zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych inwestycji i dobór strategii do własnych celów. Rodzaj zakupionej sztabki zależy bowiem od aktualnych potrzeb, jednak na początku przygody ze złotem inwestycyjnym, zakup tego fizycznego złota jest obarczony znacznie mniejszym ryzykiem. Gdy już lepiej poznasz prawa rządzące rynkiem metali szlachetnych możesz spróbować swoich sił w obszarze krótkoterminowej spekulacji kursu złota.
Wyznacz konkretny cel
Ważnym aspektem inwestowania jest świadomość korzyści jakie chcemy z jego tytułu odnieść. Początkujący często marzą o dużych zyskach w krótkim czasie. W przypadku transakcji złotem fizycznym, głównym założeniem jest jednak zabezpieczenie kapitału przed utratą jego realnej wartości. Trzeba zatem mieć świadomość, że inwestycja w złoto nie przyniesie fortuny, a raczej pozwoli ją zachować. Dysponowanie metalami szlachetnymi przynosi szczególne korzyści na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń na rynkach finansowych lub w okresie rosnącej inflacji.
Spiesz się powoli
Inwestowanie w złoto wymaga ogromnej cierpliwości i spokoju. Zakup królewskiego kruszcu należy bowiem traktować jako lokatę na przyszłość. Choć w niewielkich odstępach czasu cena złota może odnotowywać gwałtowne spadki, tak w długim horyzoncie inwestycyjnym posiadanie złota jest niemal gwarancją wzrostu wartości aktywa. Przetrzymując fizyczne złoto przez okres minimum 6 miesięcy, inwestor uniknie również dodatkowych kosztów sprzedaży instrumentu finansowego w postaci 19% podatku dochodowego.
Pamiętaj także, że inwestowanie w złota fizycznego nie charakteryzuje się wielką dynamiką. Lokowanie kapitału w metale szlachetne to często przedsięwzięcie na kilka, a nawet kilkanaście lat. Z tego względu zaleca się rozważne podejmowanie decyzji – inwestycja odwdzięczy się wówczas pewnymi zyskami.
Czytaj więcej: Najczęstsze błędy inwestowania w złoto
Zachowaj zimną głowę
Zakup złota po raz pierwszy w życiu, często wywołuje wiele radości. Euforia towarzysząca temu wydarzeniu nie jest jednak niczym złym dopóki nie dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Debiutujący inwestorzy na ogół dają się ponieść emocjom, zarówno tym dobrym, jak i złym, w rezultacie podejmując nieprzemyślane decyzje. Szczególnie ważnym elementem inwestowania jest więc działanie z rozwagą. Chłodna analiza aktualnej sytuacji na rynku (wpływająca na cenę złota) powinna być obowiązkowym składnikiem procesu inwestycyjnego.
Warto przy tym pamiętać, że pomyłki są nieodzowną częścią inwestowania, a kurs złota jest zmienny. Nawet eksperci nie są w stanie przewidzieć wszystkich nadchodzących wydarzeń, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się ceny złota. W przypadku poniesienia porażki zachowaj spokój i wyciągnij odpowiednie wnioski, aby nie popełnić błędu ponownie.
Inwestuj tyle, na ile Cię stać
Wielu osobom wydaje się, że inwestowanie w złoto inwestycyjne wymaga sporych nakładów finansowych. W rzeczywistości jednak zaledwie kilkaset złotych wystarczy na zakup złotej sztabki, czy kruszcu w innej formie. Pozwala to na swobodne planowanie własnego portfela inwestycyjnego i dostosowywanie go do aktualnych potrzeb oraz możliwości.
Złota zasada mówi: „inwestuj tyle, ile możesz stracić”. Nigdy nie lokuj całego majątku w jednym aktywie. Odłóż wystarczająco dużą część oszczędności, aby w razie niepowodzenia inwestycji z powodu nieprzewidzianych wydarzeń na rynku nie zostać bez środków do życia. Umiejętne zarządzanie kapitałem i zbudowanie poduszki bezpieczeństwa oszczędzi wiele stresu i pozwoli na spokojne inwestowanie bez zbędnych emocji. Dopóki nie wypracujesz odpowiednio wysokiej nadwyżki finansowej, nie rozpoczynaj żadnej inwestycji. Jeśli jesteś zadłużony lub nie zgromadziłeś wystarczająco oszczędności na pokrycie niespodziewanych wydatków związanych np. z nagłą chorobą bądź serwisem samochodu, nie ryzykuj utraty niezbędnych środków do życia wizją szybkiego wzbogacenia się.
Czytaj więcej: Wady i zalety inwestowania w złoto
Rada eksperta:
Na początku przygody z inwestowaniem szczególnie polecaną taktyką jest strategia uśrednionej ceny. Polega ona na inwestowaniu stałej kwoty na zakup złota w regularnych odstępach czasu. Niezależnie od tego, jakie są różnice kursowe i czy w danym momencie załapiemy się na „górkę” czy „dołek”, średnia cena zakupu aktywa pozwala bezpiecznie lokować nadwyżki finansowe, dodatkowo kształtując wartościowy nawyk oszczędzania. Stawiając małe kroki redukujesz zatem ryzyko nabycia sztabki złota po najwyższej cenie i zamrożenia oszczędności w zaledwie jednym produkcie.
Podczas stawiania swoich pierwszych kroków w inwestowaniu warto pamiętać, że nawet najlepsi eksperci zaczynali od zupełnych podstaw i w swojej karierze nie raz odnosili porażki inwestycyjne. Nie zniechęcaj się gdy idzie gorzej – przeanalizuj sytuację i wynieś odpowiednie wnioski, dzięki czemu zdobędziesz bezcenne doświadczenie i unikniesz popełniania tych samych błędów.