Wady i zalety inwestowania w złoto
Nie ma idealnej formy inwestycji. Fenomen złota, wynikający z jego historycznego znaczenia, ograniczonej dostępności i unikalnych właściwości, sprawia, że jest ono postrzegane jako pożądana inwestycja. Każdy sposób lokowania kapitału, w tym inwestowanie w złoto, ma swoje plusy i minusy, które wpływają na jego atrakcyjność. Złoto jako metal szlachetny posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty, które każdy potencjalny inwestor powinien rozważyć przed dokonaniem zakupu, aby móc dokonać świadomego wyboru i zoptymalizować swoje strategie inwestycyjne.
OBEJRZYJ WIDEO
Wady złota inwestycyjnego
Największą wadą, jeśli chodzi o zakup złota inwestycyjnego jest konieczność jego bezpiecznego przechowania. Sztabka złota nawet o małej gramaturze często posiada dużą wartość, którą należy skutecznie chronić. W praktyce oznacza to dodatkowe koszty niezależnie od tego czy skorzystamy z usług dystrybutora, czy zainwestujemy we własny sejf. Decydując się na samodzielne przetrzymywanie złota inwestor naraża się na niebezpieczeństwo własne oraz majątku w przypadku włamania z próbą kradzieży. Wybierając tę opcję, trzeba liczyć się także z dodatkowym wydatkiem na zakup solidnego sejfu w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą jest skorzystanie z usług przechowywania złota w skarbcach lub skrytkach bankowych. Wówczas jednak inwestor nie posiada stałego dostępu do swoich aktywów, co także wiąże się z pewnym ryzykiem. Mając do czynienia z niewielkimi sztabkami, np. jednouncjowymi, inwestorzy często obawiają się również zagubienia złota.
Za wadę inwestowana w złoto, choć niekoniecznie zawsze słusznie, uznaje się długi okres pozyskiwania korzyści. Niekiedy trwa on nawet kilka lub kilkanaście lat. Sztabki lokacyjne służą bowiem do zabezpieczenia posiadanych pieniędzy przed dewaluacją. Inwestorzy szukający szybkiego zysku z pewnością uznają to za poważną wadę metali szlachetnych, jednak warto przy tym pamiętać, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne.
Kolejnym aspektem, z którym mierzą się inwestorzy w metale szlachetne jest ryzyko uszkodzenia wyrobu. Czyste złoto, czyli tzw. fine, charakteryzuje się dużą miękkością, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy obchodzeniu się ze sztabką kruszcu. Mimo że często złoto sprzedawane jest w opakowaniach ochronnych, takich jak CertiCard, nie jest to standardem na rynku.
Czytaj więcej: Ile ryzykujemy inwestując w złoto?
Zalety inwestowania w złoto
Główną zaletą inwestowania w fizyczne złoto, która przyciąga wielu inwestorów, jest jego zdolność do ochrony kapitału. Złoto, często określane jako "królewski metal", jest cenione za swoją wyjątkową zdolność do zachowania wartości oszczędności w czasie. Powodem jest chociażby niezależność od banków centralnych, która wpływa na stabilność notowań kruszcu. Ponadto, nie istnieje sposób na masową produkcję złota, co przy jego ograniczonych zasobach może oznaczać gwałtowny wzrost wartości kruszcu w przyszłości. Faktory takie jak inflacja, polityka monetarna, warunki rynkowe, napięcia geopolityczne oraz siła dolara amerykańskiego mają wpływ na cenę złota, co sprawia, że jest ono postrzegane jako stabilna inwestycja kapitałowa, szczególnie w czasach niepewności finansowej.
Popularność złota wzięła się między innymi z faktu, iż lokowanie w nim kapitału obarczone jest bardzo niewielkim ryzykiem. Jest ono nieodłączną częścią każdej inwestycji i nie sposób wyróżnić pojedynczego przedsięwzięcia, które byłoby go całkowicie pozbawione. Niemniej jednak, zakup złotych sztabek uważany jest za niezwykle bezpieczną formę lokaty kapitału. Historia zdążyła już nie raz udowodnić, że nawet w czasach upadku światowych gospodarek zachowuje ono swoją wartość, a nawet staje się jeszcze cenniejsze. Dlatego zakup złotych sztabek lub monet jest uważany za niezwykle bezpieczną formę lokowania kapitału. Inwestowanie w akcje producentów złota stanowi kolejną opcję dla inwestorów szukających alternatywnych bezpiecznych przystani na rynku, oferując potencjalnie wyższe ryzyko i dynamikę w porównaniu z innymi formami inwestycji w złoto.
Wśród zalet złota lokacyjnego wymienić należy również niski próg wejścia, co czyni je dostępnym dla szerokiego grona inwestorów. Najtańsze złote sztabki nabyć można już za zaledwie kilkaset złotych, przez co każda osoba, której zależy na zabezpieczeniu swojego majątku może swobodnie inwestować w metale szlachetne. Duża różnorodność pod względem gramatury produktów to kolejna z korzyści wynikających z lokaty majątku w złocie. Inwestor może w ten sposób dowolnie dostosowywać własny portfel do aktualnych potrzeb.
Prawne korzyści inwestycji w złoto
Inwestowanie w złoto ma również wiele korzyści wynikających z prawa podatkowego. W przeciwieństwie do innych przedsięwzięć, przy zakupie metali szlachetnych, inwestorzy indywidualni nie ponoszą obciążeń związanych z podatkiem od towarów i usług, co obniża początkowy koszt inwestycji. Co więcej, sprzedaż złota po okresie sześciu miesięcy od zakupu nie podlega również podatkowi dochodowemu od zysków kapitałowych, który w Polsce wynosi 19%. Te korzystne warunki podatkowe czynią złoto inwestycyjne, w tym złote sztabki i monety bulionowe, szczególnie atrakcyjnym aktywem dla inwestorów długoterminowych.
Niezwykłą przewagą złota nad innymi formami inwestycji jest jego silna i stabilna pozycja na światowych rynkach finansowych. Królewski metal pełni bowiem rolę uniwersalnej waluty o stałej wartości na całym świecie. Jest ono powszechnie rozpoznawalnie, cenione oraz pożądane, przez co daje inwestorowi duże poczucie bezpieczeństwa. Stanowi to dodatkową zaletę w przypadku chęci upłynnienia aktywa poza granicami Polski.
Pomimo konieczności przechowywania złota w bezpiecznym miejscu, królewski metal wyróżnia się doskonałą gęstością kapitału, co oznacza, że w niewielkiej sztabce można ulokować sporą część majątku. To ogromna zaleta złota, której nie posiadają inne metale szlachetne. Kilogramowa sztabka o wymiarach mniejszych niż przeciętny smartfon „mieści” w sobie znacznie ponad ćwierć miliona złotych, co podkreśla jego ogromną zaletę jako kompaktowej, ale wartościowej formy lokowania kapitału.
Dlaczego złoto jest popularne?
Złoto lokacyjne cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród początkujących inwestorów. Wynika to z faktu, że nie wymaga ono aż tak dużej wiedzy jak chociażby inwestowanie w nieruchomości czy gra na giełdzie. Ta forma inwestycji jest również atrakcyjna ze względu na możliwość stosowania strategii uśredniania ceny zakupu. Dzięki regularnym, systematycznym zakupom, inwestorzy mogą minimalizować ryzyko kupowania na szczytach cenowych, co obniża średni koszt nabycia złota w dłuższym okresie.
Dużą zaletą złota fizycznego jest również łatwość jego upłynnienia. W przeciwieństwie do chociażby nieruchomości, sprzedaż złota nie wymaga od inwestora dużego zaangażowania oraz przeprowadzania wielu czynności prawnych. Jego nieustannie wysoka pozycja jako pożądany metal szlachetny ułatwia znalezienie potencjalnych kupców, co czyni złoto fizyczne szczególnie atrakcyjnym i płynnym aktywem inwestycyjnym. Złoto papierowe, takie jak ETFy, kontrakty terminowe i akcje spółek wydobywczych złota, oferuje alternatywę dla inwestycji w fizyczne złoto, takie jak sztabki złota, umożliwiając inwestorom czerpanie zysków z wahań cen złota inwestycyjnego.
Czytaj więcej: ABC inwestowania w złoto
Czy warto inwestować w złoto?
Inwestowanie w złoto powinno stanowić nieodłączną część portfela każdego przedsiębiorcy. Pozwala ono skutecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny i zapewnić spokojną przyszłość na wypadek nieprzewidywanych zawirowań na rynkach finansowych. Wprawdzie złoto nie gwarantuje dużych zysków dla inwestora, jednak tym samym oferuje doskonałe bezpieczeństwo oraz niewielkie ryzyko. Jego stabilność czyni złoto idealnym aktywem do ochrony prywatnych oszczędności przed dewaluacją, zapewniając spokojną przyszłość inwestorom długoterminowym.