Wady i zalety inwestowania w złoto

Idealna forma inwestowania nie istnieje. Każdy rodzaj lokaty kapitału czy próby jego powiększenia posiada pewne wady oraz zalety, które wpływają na atrakcyjność przedsięwzięcia. Również w przypadku złota wyróżnić można pozytywne i negatywne aspekty, o których wiedzieć powinna każda osoba rozważająca zakup metali szlachetnych.

OBEJRZYJ WIDEO

Wady

Największą wadą złota inwestycyjnego jest konieczność jego bezpiecznego przechowania. Sztabka nawet o małej gramaturze często posiada dużą wartość, którą należy skutecznie chronić. W praktyce oznacza to dodatkowe koszty niezależnie od tego czy skorzystamy z usług dystrybutora, czy zainwestujemy we własny sejf. Decydując się na samodzielne przetrzymywanie złota inwestor naraża się na niebezpieczeństwo własne oraz majątku w przypadku włamania z próbą kradzieży. Wybierając tę opcję, trzeba liczyć się także z dodatkowym wydatkiem na zakup solidnego sejfu w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą jest skorzystanie z usług przechowywania złota w skarbcach lub skrytkach bankowych. Wówczas jednak inwestor nie posiada stałego dostępu do złota, co także wiąże się z pewnym ryzykiem. Mając do czynienia z niewielkimi sztabkami, np. jednouncjowymi, inwestorzy często obawiają się również zagubienia złota.

Za wadę inwestowana w złoto, choć niekoniecznie zawsze słusznie, uznaje się długi okres pozyskiwania korzyści. Niekiedy trwa on nawet kilka lub kilkanaście lat. Sztabki lokacyjne służą bowiem do zabezpieczenia posiadanych pieniędzy przed dewaluacją. Inwestorzy szukający szybkiego zysku z pewnością uznają to za poważną wadę metali szlachetnych, jednak warto przy tym pamiętać, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne.

Kolejnym aspektem, z którym mierzą się inwestorzy w metale szlachetne jest ryzyko uszkodzenia wyboru. Czyste złoto, czyli tzw. fine, charakteryzuje się duża miękkością, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy obchodzeniu się ze sztabką kruszcu. Najczęściej już przy zakupie produkt zapakowany jest w ochronny CertiCard, ale nie jest to standardem.

Zalety

Główną zaletą złota fizycznego a jednocześnie powodem, dla którego jest ono tak chętnie wybierane przez inwestorów jest możliwość ochrony kapitału. Królewski metal pozwala bowiem wyjątkowo skutecznie zachować wartość zgromadzonych oszczędności w czasie. Powodem jest chociażby niezależność od banków centralnych, która wpływa na stabilność notowań kruszcu. Ponadto, nie istnieje sposób na masową produkcję złota, co przy jego ograniczonych zasobach może oznaczać gwałtowny wzrost wartości kruszcu w przyszłości.

Popularność złota wzięła się między innymi z faktu, iż lokowanie w nim kapitału obarczone jest bardzo niewielkim ryzykiem. Jest ono nieodłączną częścią każdej inwestycji i nie sposób wyróżnić pojedynczego przedsięwzięcia, które byłoby go całkowicie pozbawione. Niemniej jednak, zakup złotych sztabek uważany jest za niezwykle bezpieczną formę lokaty kapitału. Historia zdążyła już nie raz udowodnić, że nawet w czasach upadku światowych gospodarek zachowuje ono swoją wartość, a nawet staje się jeszcze cenniejsze.

Wśród zalet złota lokacyjnego wymienić należy również niski próg wejścia. Najtańsze sztabki nabyć można już za zaledwie kilkaset złotych, przez co każda osoba, której zależy na zabezpieczeniu swojego majątku może swobodnie inwestować w metale szlachetne. Duża różnorodność pod względem gramatury produktów to kolejna z korzyści wynikających z lokaty majątku w złocie. Inwestor może w ten sposób dowolnie dostosowywać własny portfel do aktualnych potrzeb.

Inwestowanie w złoto ma również wiele korzyści wynikających z prawa podatkowego. W przeciwieństwie do innych przedsięwzięć, przy zakupie metali szlachetnych prywatny inwestor nie ponosi kosztów związanych z podatkiem od towarów i usług. Co więcej, jeśli sprzedaż aktywa ma miejsce po okresie 6 miesięcy od jego zakupu, nie obowiązuje również podatek dochodowy, wynoszący 19% od wypracowanego zysku.

Niezwykłą przewagą złota nad innymi inwestycjami jest jego silna pozycja na rynkach finansowych. Królewski metal pełni bowiem rolę uniwersalnej waluty o stałej wartości na całym świecie. Jest ono powszechnie rozpoznawalnie, cenione oraz pożądane, przez co daje inwestorowi duże poczucie bezpieczeństwa. Stanowi to dodatkową zaletę w przypadku chęci upłynnienia aktywa poza granicami Polski.

Pomimo konieczności przechowywania złota w bezpiecznym miejscu, królewski metal wyróżnia się doskonałą gęstością kapitału, co oznacza, że w niewielkiej sztabce można ulokować sporą część majątku. To ogromna zaleta złota, której nie posiadają inne metale szlachetne. Kilogramowa sztabka o wymiarach mniejszych niż przeciętny smartfon „mieści” w sobie prawie ćwierć miliona złotych!

Złoto lokacyjne cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród początkujących inwestorów. Wynika to z faktu, że nie wymaga ono aż tak dużej wiedzy jak chociażby inwestowanie w nieruchomości czy gra na giełdzie. Ponadto, stosując zasadę uśrednionej ceny, kupujący nie musi skutecznie przewidywać przyszłych notowań, ponieważ systematyczne zakupy pozwalają uniknąć inwestowania w tzw. górce.

Dużą zaletą złota fizycznego jest również łatwość jego upłynnienia. W przeciwieństwie do chociażby nieruchomości, sprzedaż złota nie wymaga od inwestora dużego zaangażowania oraz przeprowadzania wielu czynności prawnych. Ponadto, złoto jest nieustannie pożądanym aktywem, co zdecydowanie ułatwia proces poszukiwania kupca.

Podsumowanie

Inwestowanie w złoto powinno stanowić nieodłączną część portfela każdego przedsiębiorcy. Pozwala ono skutecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny i zapewnić spokojną przyszłość na wypadek nieprzewidywanych zawirowań na rynkach finansowych. Wprawdzie złoto nie gwarantuje dużych zysków dla inwestora, jednak tym samym oferuje doskonałe bezpieczeństwo oraz niewielkie ryzyko. Z tego względu jest ono idealnym aktywem do ulokowania prywatnych oszczędności celem ich ochrony przed dewaluacją.