Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Dla inwestora posiadającego w swoim portfelu złoto inwestycyjne istotnym aspektem przy jego sprzedaży powinna być nie tylko cena, za jaką przyjdzie mu je sprzedać, ale także miejsce, w którym będzie w stanie bezpiecznie przeprowadzić transakcję. Wprawdzie duże zainteresowanie metalami szlachetnymi powinno wyłącznie ułatwić sprawę, warto prześledzić dostępne opcje, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Do dyspozycji inwestora planującego sprzedaż złota dostępnych jest wiele możliwości, które różnią się pod względem zarówno opłacalności, wygody, jak i bezpieczeństwa. Najpopularniejsze niezmiennie pozostają sprzedaż przez Internet lub w punktach stacjonarnych.

OBEJRZYJ WIDEO

Sprzedaż złota w punkcie stacjonarnym

Spośród stacjonarnych punktów najczęściej rozważanymi opcjami są lombard oraz dystrybutorzy złota inwestycyjnego. Zdecydowanie odradzamy jednak korzystanie z usług lombardów ze względu na bardzo niskie ceny, które zazwyczaj oferują. Jest to spowodowane charakterystyką branży opartej na obracaniu małymi kwotami z dużym ryzykiem po stronie właściciela. Przeciętny klient lombardu udaje się z zamiarem zaciągnięcia pożyczki pieniędzy pod zastaw, bez gwarancji powrotu po poręczony przedmiot.

Jak szybko i bezpiecznie sprzedać złoto?

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wizyta u renomowanego dystrybutora złota inwestycyjnego, który oferuje także skup metali szlachetnych. Wycena kruszcu będzie w takim miejscu zdecydowanie bliższa aktualnej wartości rynkowej złota, należy jednak uwzględnić obowiązującą marżę. Jej kosztem inwestor otrzyma chociażby gwarancję bezpieczeństwa transakcji i szybkiego upłynnienia aktywa. Warto przy wyborze kierować się do dystrybutorów, którzy oferują skup nie tylko stacjonarnie, ale także online. Tym sposobem można porównać dostępne na rynku oferty bez wychodzenia z domu i uniknąć ryzyka wysyłania sztabki w przesyłce kurierskiej.

Sprzedaż złota przez Internet

Alternatywą dla sprzedaży złota w punktach stacjonarnych jest wystawienie oferty na popularnych serwisach aukcyjnych. Niewątpliwą wadą tego typu rozwiązania jest fakt, iż nie sposób na bieżąco aktualizować ceny oferty, która poddana jest nieustannym wahaniom. Gdy okaże się, że wartość kruszcu wzrośnie, sprzedawca straci na różnicy. Z kolei w przypadku nagłej dewaluacji złota, oferta stanie się nieatrakcyjna dla potencjalnych klientów, bowiem jej cena będzie zawyżona. Znacznie łatwiej będzie skorzystać z usług skupu złota u wiarygodnego dealera.

Zaletą sprzedaży przez Internet jest możliwość szybkiego porównania ofert renomowanych dystrybutorów. Na stronach sprzedawców z łatwością można znaleźć aktualne ceny skupu i dobrać najkorzystniejszą z nich. Tyczy się to oczywiście jedynie akredytowanych sztabek LBMA uznawanych na całym świecie. Złoto z polskich mennic o wiele trudniej sprzedać. Wówczas pozostaje wybrać dealera, u którego wcześniej zakupiliśmy produkt, pod warunkiem, że oferuje on gwarancję odkupu złota. Przy transakcjach online minusem może okazać się konieczność wysyłki sztabki za pośrednictwem kuriera. Wiąże się to niewątpliwie z pewnym ryzykiem, jednak dla osób, które cenią sobie wygodę jest to niezwykle atrakcyjna opcja.

Gwarancja odkupu złota

Wyjątkowo korzystną opcją sprzedaży złota jest wybór dystrybutora oferującego gwarancję późniejszego odkupienia kruszcu. Pozwala to na uniknięcie problemów ze sprzedażą sztabki, a ponadto umożliwia szybką i bezpieczną transakcję w dowolnie wybranym momencie. Nie każdy dystrybutor złota lokacyjnego oferuje jednak takie udogodnienia, dlatego koniecznie należy zapoznać się z warunkami poszczególnych punktów jeszcze przed zakupem produktu.