Najczęstsze błędy inwestowania w złoto – sprawdź jak ich uniknąć

Złoto inwestycyjne przyciąga coraz więcej osób, które poszukują bezpiecznych sposobów na zabezpieczenie kapitału przed dewaluacją. Zachęceni niewielkim ryzykiem i możliwością wzbogacenia się, inwestorzy, zarówno ci doświadczeni, jak i dopiero zaczynający swoją przygodę, zapominają o „złotych zasadach” udanego biznesu. Poniżej opisaliśmy 7 błędów, których należy unikać inwestując w złoto.

Chęć szybkiego wzbogacenia się

Choć wahania cen złota mają miejsce nieustannie, a niekiedy nawet zaraz po zakupie aktywa zyskuje ono na wartości, inwestycji w złoto nie należy traktować jako sposobu na szybki zysk. Lokata kapitału w złote sztabki ma przede wszystkim uchronić zgromadzoną nadwyżkę finansową przed utratą jej wartości w czasie. Inwestycja w złoto jest zatem inwestycją długoterminową, której korzyści odczujemy dopiero po kilku latach. Wymaga ona zatem cierpliwości i wytrwałości ze strony inwestującego, nawet wówczas, gdy miesięczne notowania zwiastują straty. Ponadto, chęć szybkiego obracania złotym kruszcem niesie ze sobą obowiązek zapłaty podatku dochodowego od uzyskanych zysków. Zasada ta ma zastosowanie w przypadku, gdy sprzedaż surowca odbywa się w okresie krótszym niż pół roku od zakupu aktywa. Warto więc mieć to na uwadze przy przyszłych transakcjach, tak aby uniknąć ewentualnych problemów z prawem i utraty części dochodu.

Brak określonego celu przy inwestycji

Głównym założeniem inwestowania w złoto powinna być chęć zabezpieczenia majątku przed utratą realnej wartości. To właśnie ten surowiec okazuje się być idealnym rozwiązaniem w okresach niestabilności na światowych rynkach. Wzbogacenie portfela inwestycyjnego złotem fizycznym ma także ogromny wpływ na redukcję ryzyka oraz zwiększenie tzw. poduszki bezpieczeństwa na wypadek nieoczekiwanej destabilizacji gospodarki.

Dla pozostałych inwestorów, zakup złota oprócz wyżej wspomnianego zabezpieczenia, może się wiązać także z chęcią wypracowania zysku. Wyznaczenie minimalnego progu stopy zwrotu i maksymalnego wkładu własnego umożliwi właściwy wybór sztabki i momentu sprzedaży aktywa. Jasno określone przez inwestora założenia pozwolą lepiej dobrać instrumenty finansowe, a przede wszystkim zwiększą prawdopodobieństwo osiągnięcia obranego celu.

Nieprzemyślana dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Częstym błędem początkujących inwestorów jest niewłaściwe rozlokowanie oszczędności. Złota zasada inwestowania mówi bowiem, aby nie umieszczać całej nadwyżki finansowej wyłącznie w jednym aktywie. Prawidłowo zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, jedynie w kilku procentach powinien składać się z kapitału w formie złota fizycznego. Tym sposobem udaje się zbilansować ryzyko ponoszone przez pozostałe działania inwestycyjne, nie zmniejszając jednocześnie potencjalnego zysku.

Przemyślana strategia inwestowania nie ogranicza się wyłącznie do ustalenia wysokości kapitału, jaki ulokujemy w złocie fizycznym. Istotną kwestią jest także zakup sztabki o odpowiedniej gramaturze. Małe sztabki, choć droższe w przeliczeniu na gram złota od swoich większych odpowiedników, oferują lepszą swobodę inwestowania. W przypadku, gdy zajdzie potrzeba upłynnienia aktywa, sprzedać można wybraną ilość złota, wciąż jednak zachowując część oszczędności w bezpiecznych instrumentach finansowych. Posiadając wyłącznie duże sztabki nie sposób wypłacać małych sum bez utraty całego aktywa. Kluczem jest zatem dobór odpowiedniej masy sztabki, zachowując przy tym równowagę pomiędzy elastycznością a rentownością.

Brak zrozumienia praw rządzących złotem

Wyróżnić można wiele czynników, które w większym lub mniejszym stopniu kształtują cenę złota. Podlega ona jednak ciągłym wahaniom, a niezrozumienie ich praw może wywołać wśród początkujących inwestorów spory niepokój a nawet frustrację.

Szczegółowy opis czynników wpływających na cenę złota opisaliśmy w artykule Co wpływa na cenę złota? Kiedy złoto drożeje, a kiedy tanieje?. Odpowiednia wiedza na temat cen złota pozwoli mądrzej obracać posiadanymi instrumentami finansowymi i zaoszczędzi wielu rozczarowań przy inwestowaniu.

Nieznajomość sprzedawcy złota inwestycyjnego

Inwestując swoje oszczędności w złoto warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami, tak aby dokonać najbardziej korzystnego wyboru. Każdy sprzedawca ma w swoim portfolio różne produkty oraz gwarantuje inne przywileje dla swoich klientów. Wśród nich warto wyróżnić chociażby gwarancję odkupu, możliwość odbioru osobistego czy usługi przechowywania sztabek złota.

Decydując się na zakup złota inwestycyjnego warto wybrać zaufanego i renomowanego sprzedawcę, dzięki czemu zyskasz gwarancję autentyczności złota oraz unikniesz problemów przy sprzedaży produktu. Złoto inwestycyjne w „okazyjnej” cenie może okazać się próbą wyłudzenia pieniędzy przez oszustów sprzedających niewiele warte sztabki ze stopu różnych metali. Zwłaszcza na początku swojej przygody z inwestowaniem w złoto należy zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić się na utratę zgromadzonych oszczędności.

Opowiadanie o inwestycji

Zakup złota, zwłaszcza po raz pierwszy w życiu, to dla wielu osób wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszy niezwykła ekscytacja i radość. W trosce o własne bezpieczeństwo i ochronę inwestycji należy jednak zachować szczególną ostrożność przy dzieleniu się tego typu informacjami. Chwalenie się z posiadania złota w Internecie czy w gronie znajomych, wiąże się z ogromnym ryzykiem. Warto również pamiętać, aby umieścić zakupione złoto w zabezpieczonym miejscu lub skorzystać z usług przechowywania sztabek w chronionych sejfach.

Brak gwarancji odkupu złota w dowolnej chwili

Zakup złota to jedynie połowa sukcesu w inwestowaniu w metale szlachetne. Aby skutecznie zabezpieczyć majątek, a nawet wypracować zysk, należy w odpowiednim momencie sprzedać aktywo po ustalonej cenie. Kluczowe są zatem warunki na jakich odbywa się transakcja pomiędzy inwestorem a kupującym. Chcąc zrealizować zamierzony cel niezbędna jest gwarancja skupu w dowolnej chwili. Tym sposobem przedsiębiorca nie ponosi dodatkowego ryzyka inwestycyjnego związanego ze sprzedażą aktywa.

Podsumowanie:

Niezależnie od stopnia zaawansowania inwestora, każdy zakup powinien być przemyślany i poprzedzony odpowiednią analizą. Warto także poświeć czas na zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat inwestowania w złoto, aby zwiększyć szanse na wypracowanie oczekiwanych zysków. Znajomość najczęściej popełnianych błędów minimalizuje ryzyko ich popełnienia, a co za tym idzie, utraty zgromadzonych oszczędności.