Historia złota – jak powstało i czy można je produkować?
Złoto intryguje i zachwyca swoją formą od stuleci, nieustannie budząc pożądanie swoją wyjątkową wartością finansową i niezwykłą barwą. Nie sposób go wyprodukować, a dotychczas odkryte złoża powoli się wyczerpują. Czemu jednak zawdzięczamy jego istnienie? W poniższym artykule przybliżamy historię złota i odpowiadamy na pytanie jak powstał najcenniejszy metal na ziemi.
OBEJRZYJ WIDEO
Jak powstało złoto?
Odpowiedzi na temat pochodzenia złota należy doszukiwać się wśród gwiazd. Te bowiem, pod wpływem zachodzących w ich wnętrzu reakcji termojądrowych wybuchają – tworząc tzw. supernową. W efekcie wybuchu w przestrzeni kosmicznej powstaje obłok gazu i pyłu, będący pozostałością po eksplozji. Zawarte w nim pierwiastki żelaza stopniowo zwiększają swoją masę przeobrażając się w metale szlachetne, takie jak platyna czy właśnie złoto. Jednak w jaki sposób trafiły one na naszą planetę? Uważa się, że obecne w skorupie ziemskiej i niższych warstwach ziemi złoto pochodzi z mającego miejsce niedługo po uformowaniu się planety Wielkiego Bombardowania. W jego wyniku, meteoryty zawierające złoto zderzały się z ziemią, zaopatrując ją min. w złoto. Ziemskie złoto jest więc pierwiastkiem pozaziemskim, którego pochodzenie całkowicie przypisuje się występującym w kosmosie eksplozjom gwiazd.
Czy można produkować złoto?
Już w średniowieczu usiłowano poznać tajniki produkcji złota. Alchemicy do jego wytworzenia wykorzystywali wówczas chociażby ołów oraz rtęć. Dziś wiemy jednak, że ich aspiracje były niemożliwe do zrealizowania. Współczesna nauka i postęp technologiczny umożliwiły opatentowanie realnego sposobu na wytworzenie złotego kruszcu. Polega on na skomplikowanym procesie transmutacji, czyli przemiany pierwiastków chemicznych. Do tego celu należałoby wykorzystać akcelerator cząstek pozwalający przeprowadzać złożone reakcje jądrowe. W praktyce wyprodukowanie złota tym sposobem jest jednak niezwykle czasochłonne i zdecydowanie nieopłacalne.
Gdzie występuje złoto?
Znaczne pokłady złota znajdują się w jądrze ziemskim, gdzie trafiło ono jeszcze w procesie formowania się naszej planety, opadając razem z pozostałymi metalami ciężkimi. Naukowcy twierdzą, że ilość metali szlachetnych zgromadzonych wewnątrz Ziemi pozwoliłaby na jej przykrycie 4 metrową warstwą. Ich wydobycie pozostaje jednak niemożliwym, co zmusza do poszukiwań chociażby w oceanach. Przyjmuje się, że gromadzą one nawet 20 milionów złota rozcieńczonego w wodzie, tym samym czyniąc ten sposób wydobycia niezwykle kosztownym, ze względu na małą koncentrację pierwiastka. Możliwe do odkrycia przez człowieka złoża złota znajdują się natomiast w skorupie ziemskiej. Jednak ich ciągła eksploatacja sprawia, że królewski kruszec staje się coraz bardziej niedostępny, a jego wydobycie sukcesywnie drożeje. Ma to swoje bezpośrednie odbicie w cenie za uncję złota, która na przestrzeni ostatnich lat nieustannie rośnie.
Najwięksi wydobywcy złota
Wydobycie złota na masową skalę sięga swoimi początkami już XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy miały miejsce gorączki złota w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Na przestrzeni lat, liczba państw zaangażowanych w przemysł wydobywczy złota zdecydowanie wzrosła. W poniższym zestawieniu prezentujemy ranking czołowych producentów królewskiego metalu opublikowany przez Światową Radę Złota (World Gold Council).
Chiny
Ranking państw będących największymi wydobywcami złota na świecie w 2020 roku otwierają Chiny z ilością 368 ton złota.
Rosja
Drugim krajem pod względem ilości wydobytego złota na świecie jest Rosja z udziałem 331 ton.
Australia
Niewiele mniej, bo aż 327 ton złota w roku 2020 wydobyto w Australii.
Stany Zjednoczone
W roku 2020, w Stanach Zjednoczonych wydobyto 190 ton królewskiego metalu.
Kanada
Wydobycie złota w Kanadzie w 2020 wyniosło 170 ton kruszcu.
Ghana
Liderem pod względem ilości wydobytego złota w Afryce w 2020 roku była Ghana, rejestrując 138 ton surowca.
Brazylia
W Brazylii w 2020 roku wydobyto aż 107 ton złota.