Gdzie kupić złoto inwestycyjne

Zakup złota jest dla wielu poważną inwestycją na przyszłość, na którą decyduje się coraz więcej osób. Gdy określimy już moment, w którym będziemy chcieli dokonać zakupu sztabki, przychodzi czas na wybór sprzedawcy. O tym jak znaleźć odpowiedniego dealera oraz zyskać przy tym pewność autentyczności złota odpowiadamy w poniższym artykule.

OBEJRZYJ WIDEO

Jak dobrze kupić złoto?

Dobra inwestycja zaczyna się od wyboru właściwego sprzedawcy. Współpraca z zaufanymi dystrybutorami pozwala ograniczyć ryzyko inwestowania, ułatwić dobór odpowiedniego produktu oraz usprawnić późniejsze transakcje sprzedaży. Najważniejszymi elementami, na które należy zwrócić uwagę są cena, dostępność oraz bezpieczeństwo.

Cena

Cena sztabki złota jest nie tylko istotna z punktu widzenia opłacalności inwestycji, ale także pozwala ocenić wiarygodność sprzedającego. Dystrybutorzy, którzy stosują aktywny marketing ponoszą jednocześnie większe koszty, przez co i marża może być zauważalne większa. Z kolei zaskakująco niska cena powinna budzić wątpliwości co do autentyczności sztabki. Warto wówczas upewnić się czy producent gwarantuje prawdziwości złota, aby nie ponieść dodatkowego ryzyka.

Dostępność

Decydując się na zakup złota u renomowanego sprzedawcy warto dopytać o dostępność złota inwestycyjnego. Najlepiej, jeśli jest ono dostępne od ręki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dystrybutorzy z szerokim wyborem produktów nie posiadają bowiem ogromnych magazynów złota do każdego oferowanego produktu. Zdarza się, że sprzedawcy muszą złożyć zamówienie u mennic, co może wydłużyć okres oczekiwania nawet do miesiąca. Rezygnację z zakupu należy rozważyć w momencie, gdy termin realizacji znacznie przekracza ten czas.

Bezpieczeństwo

Inwestowanie w metale szlachetne niesie ze sobą pewne ryzyko. Wynika ono ze sporej ilości fałszywych sztabek jedynie imitujących prawdziwe złoto. Aby uniknąć zakupu bezwartościowych wyrobów wystarczy współpracować wyłącznie z renomowanymi pośrednikami. Oferują oni wysokiej jakości złoto lokacyjne z akredytowanych mennic LBMA. Zakup wyrobów z certyfikatem jest gwarancją autentyczności złota, dzięki czemu inwestor ma pewność, że jego kapitał pozostaje bezpieczny.

Kupno złota za granicą

Wielu inwestorów, zarówno tych początkujących, jak i już posiadających doświadczenie rozważa zakup złota inwestycyjnego za granicą. Możliwość ta, choć całkowicie legalna z prawnego punktu widzenia, nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Wpływa na to fakt, iż cena złota jest jednakowa w każdym miejscu na świecie, zatem nie sposób doszukiwać się gdziekolwiek okazji na tani zakup kruszcu. Oczywiście mogą występować drobne różnice wynikające chociażby z obecności wielu handlarzy, którzy obniżają ceny, aby zachęcić do zakupu lub zwiększonego popytu w danym regionie, który z kolei podwyższa wartość rynkową kruszcu. Nie sposób jednak mówić w takich przypadkach o znaczących korzyściach finansowych. Złoto posiada bowiem wysoką wartość na całym świecie, przez co legalni handlarze metalami szlachetnymi nie zwykli sprzedawać go za bezcen.

Zakup złota – przez Internet czy stacjonarnie?

Współczesny inwestor ma do dyspozycji wiele możliwości zakupu złota inwestycyjnego. Szeroki oferta nie zawsze jednak ułatwia decyzję o wyborze odpowiedniej formy zakupu. W zależności od preferencji, złoto można nabyć w punktach stacjonarnych lub online.

Zakup złota stacjonarnie

Wybór tradycyjnych punktów sprzedaży to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja, ale jednocześnie znacznie bardziej angażująca i wymagająca poświęcenia większej ilości czasu. W lokalach pośredników, kupujący ma możliwość samodzielnej oceny sztabki złota i weryfikacji jej autentyczności. Dodatkowo, kupując złoto stacjonarnie możemy liczyć na konsultację z ekspertem. Pomoże on w podjęciu właściwej decyzji i doradzi przy wyborze sztabki. Znacznie trudniej jednak porównać dostępne oferty, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Zakup złota przez Internet

Nabywając złoto inwestycyjne przez Internet zyskujemy ogromną przewagę w kwestii wyboru najbardziej opłacalnej oferty. Za pomocą zaledwie paru kliknięć można sprawdzić, który pośrednik proponuje najtańsze produkty. Zaletą zakupów przez Internet jest również ogromna wygoda, bowiem inwestor nie jest zmuszony do odwiedzania kilku oddalonych od siebie punktów sprzedaży, wszystko bowiem znaleźć można w jednym miejscu. Największą obawę może wywoływać konieczność wysyłki złota kurierem, co niesie ze sobą pewne ryzyko. Niektórzy dystrybutorzy oferują wówczas możliwość osobistego odbioru produktu w wybranym miejscu. Gdy taka usługa nie jest dostępna, zawsze pozostaje opcja ubezpieczenia przesyłki.

Zakup u dealera czy osoby prywatnej?

Wśród podmiotów oferujących sprzedaż złota inwestycyjnego rozróżnić należy profesjonalnych dealerów oraz osoby prywatne, czyli tzw. rynek wtórny. Oficjalni pośrednicy stanowią z pewnością bezpieczniejszą alternatywę, gwarantując autentyczność oferowanych produktów oraz często także ich późniejszy odkup. Osobom nieposiadającym dużego doświadczenia w zakresie inwestowania w złoto zdecydowanie odradza się współpracę z prywatnymi sprzedawcami.

Serwisy aukcyjne

Do dyspozycji inwestora pozostają także popularne serwisy aukcyjne, na których zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy oferują złoto inwestycyjne. Ten kanał sprzedażowy wiąże się jednak z dużym ryzykiem, które ponosi kupujący. Bardzo często bowiem ogłoszenia dotyczą złota bez certyfikatu, co może przysporzyć sporo problemów przy późniejszej sprzedaży. Serwisy aukcyjne nie pozwalają również na weryfikację sprzedawcy, co przy transakcjach o dużych wartościach jest niezwykle niebezpieczne.

Biżuteria a złote sztabki

Częstym dylematem, przed którym stają początkujący inwestorzy jest wybór pomiędzy złotą biżuterią a złotem inwestycyjnym. Wyroby jubilerskie niewątpliwie stanowią swojego rodzaju dzieło sztuki, będąc przepiękną ozdobą, która daje wiele radości z noszenia. Poza wartością wykorzystanego w procesie produkcji metalu, biżuteria często nabiera wyjątkowej wartości sentymentalnej, zachowując osobiste wspomnienia i emocje. Jeśli inwestorowi zależy nie tylko na opłacalności, ale również praktyczności, warto zdecydować się na zakup biżuterii wykonanej ze stopu o dużej zawartości złota, minimum 18 karatowej.

Pomimo bezcennego charakteru biżuterii, nie jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych wyłącznie względami inwestycyjnymi. W tym przypadku niewątpliwie lepiej sprawdzi się złoto lokacyjne w postaci sztabek. Te o dużej czystości i z renomowanych mennic stanowią doskonałą formę zabezpieczenia majątku. Ponadto, ich cenę stanowi głownie aktualna wartość rynkowa kruszcu. Marża pośrednika jest naprawdę niewielka, w przeciwieństwie do biżuterii, w przypadku której dochodzi także koszt wykonania produktu.

Rada eksperta

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zakup w punkcie stacjonarnym czy przez Internet, ważnym jest aby współpracować wyłącznie z renomowanymi dystrybutorami. Zakup złota inwestycyjnego jest bowiem lokatą dla oszczędności, dlatego też nie warto ryzykować utraty kapitału nabywając aktywa z niesprawdzonego źródła. Co prawda zdarza się, że natrafić można na prawdziwie doskonałą okazję. Zaniżona cena może bowiem wynikać z problemów finansowych sprzedającego czy próby bycia bardziej konkurencyjnym na rynku. Podejrzanie niskie ceny złota powinny jednak budzić u inwestora wątpliwości co do autentyczności produktu. Współpracując z renomowanymi i wiarygodnymi dystrybutorami złota inwestycyjnego zyskasz pewność zakupu czystego złota. Eksperci sugerują, że najlepszym wyborem są produkty od akredytowanych mennic, cieszące się dużą popularnością i uznaniem na całym świecie. Tym sposobem można z łatwością uniknąć problemów przy późniejszej sprzedaży aktywa. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup złota z gwarancją odkupu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o znalezienie kupca, gdy inwestor zechce upłynnić lokatę.