Jakie złoto kupić: papierowe czy fizyczne?
Inwestowanie w złoto od wielu lat uznaje się za doskonałą formę lokaty kapitału. Oferuje ono nie tylko pewną stopę zwrotu w długim horyzoncie inwestycyjnym, ale także gwarantuje bezpieczeństwo kapitału w niepewnych czasach. Obecnie, w kontekście zakupu metali szlachetnych wiele mówi się również o tzw. ETF’ach, czyli funduszach inwestycyjnych będących swojego rodzaju alternatywą dla złota fizycznego. W poniższym artykule przybliżamy wady i zalety złota papierowego oraz fizycznego, o których wiedzieć powinien każdy inwestor rozważający lokatę kapitału w metale szlachetne.
OBEJRZYJ WIDEO
Co to złoto fizyczne?
Termin złoto fizyczne określa wszelkie produkty inwestycyjne, które wytworzono z wykorzystaniem rzeczywistego kruszcu o wysokiej czystości. Do tej kategorii zaliczyć należy sztabki o zawartości złota wynoszącej co najmniej 99,5% oraz monety bulionowe wyprodukowane po 1800 roku, o próbie nie mniejszej niż 900 oraz których cena nie przekracza więcej niż o 80% wartość zawartego w niej złota.
Istotną charakterystyką inwestycji w złoto fizyczne jest jej długoterminowość. Szukając szybkiego i bezpiecznego sposobu na wzbogacenie się, zakup złota w formie kruszcu może więc nie okazać się najlepszym wyborem. Największą zaletą złota fizycznego jest bowiem niewątpliwie jego ogromna stabilność. Wzbogacenie portfela inwestycyjnego o metale szlachetne pozwala zabezpieczyć się przed nagłymi zawirowaniami na rynkach finansowych. Idealnie sprawdzi się więc w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na zmniejszeniu ryzyka.
Złoto często określane jest również mianem lokaty na przyszłość, oferując bezpieczną ucieczkę przed ewentualnym spadkiem wartości pieniądza. Królewski metal uznawany jest na całym świecie i w przeciwieństwie do papierowej waluty nie jest narażony na drastyczną dewaluację oraz zapewnia bezpieczeństwo w czasach światowego kryzysu.
Istotną kwestią jest także prawo podatkowe obowiązujące przy zakupie złota fizycznego. Ze względu na fakt, iż jest ono traktowane jako waluta, nie podlega 23% podatkowi od dóbr i usług. Co więcej, jeśli sprzedaż aktywa ma miejsce nie wcześniej niż 6 miesięcy od jego nabycia, prywatny inwestor nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego w wysokości 19% od wypracowanego zysku.
Inwestowanie w złoto fizyczne nie jest jednak pozbawione wad. Posiadacz szlachetnego kruszcu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi chociażby z przechowania aktywa w bezpiecznym miejscu. W przypadku niewielkich sztabek czy monet wystarczy ukryty sejf w domu bądź sprawdzona skrytka. Przy zakupie złota o większej gramaturze, należy jednak rozważyć skorzystanie z usług przechowywania w specjalistycznych skarbcach, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno złota, jak i inwestora.
Wbrew pozorom, dostępność złota fizycznego jest bardzo powszechna, zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w Internecie. Zakupu warto dokonywać wyłącznie u renomowanych i wiarygodnych sprzedawców, u których będziemy mieli pewność, że nabywamy autentyczne złoto.
Czym jest złoto papierowe?
Alternatywą dla zakupu złota fizycznego jest inwestycja w złoto papierowe. Nie jest to nic innego jak zakup papierów wartościowych opartych na cenie złota. Choć ich istnienie uwarunkowane jest kursem złota fizycznego, inwestycje w złoto papierowe odbywają się bez bezpośredniego kontaktu z metalami szlachetnymi. W ten sposób uniknąć można wszelkich kosztów związanych z posiadaniem surowca. Jest to również zdecydowanie wygodniejsza forma inwestowania, a ponadto nie wiąże się z tak dużym niebezpieczeństwem oszustwa czy kradzieży. Są więc perfekcyjnym rozwiązaniem dla inwestorów planujących zarabiać na wahaniach kursu złota w perspektywie krótkoterminowej.
Kontrakty na złoto posiadają jednak swoje minusy. Chociażby w przypadku, gdy inwestycja w złoto ma służyć zabezpieczeniu majątku w przypadku dewaluacji waluty. Wówczas akcjonariusz jest w posiadaniu wyłącznie kontraktu, nie zaś prawdziwego złota. Równie dobrze można więc powiedzieć, że inwestor pozostaje jedynie z niewiele wartym kawałkiem papieru, podczas gdy fizyczne złoto zostaje u emitenta. Z tego względu instrumenty finansowe w postaci kontraktów na złoto nigdy nie zastąpią prawdziwego kruszcu oraz nie powinny być nabywane z zamiarem długoterminowej lokaty kapitału. Ta forma inwestowania wymaga także większej znajomości rynku oraz regularnej aktywności. Inwestowanie w złoto papierowe nie jest wprawdzie całkowicie zwolnione z dodatkowych kosztów. Należy bowiem liczyć się z opłatą za prowadzenie rachunku maklerskiego czy też prowizją za poszczególne zlecenia.
Aby rozpocząć przygodę z papierowym złotem inwestycyjnym konieczne będzie otwarcie rachunku maklerskiego. Obecnie taką usługę oferuje niemal każdy bank, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza.
W co zainwestować: złoto papierowe czy fizyczne?
Znając charakterystykę poszczególnych form inwestowania w złoto można z większą pewnością dokonać właściwej decyzji. Ta z kolei w dużej mierze zależeć będzie od wyznaczonych celów i korzyści, które dany inwestor planuje zrealizować. Chcąc zabezpieczyć nadwyżkę finansową przed utratą wartości w czasie, niewątpliwie rozsądniejszy będzie zakup złota fizycznego. Jego wartość cechuje znacznie większa stabilność przez co kupujący nie ponosi aż tak dużego ryzyka kapitałowego jak w przypadku kontraktów. Złoto fizyczne, np. w postaci sztabek, stanowi doskonałą lokatę majątku przy długim horyzoncie inwestycyjnym wynoszącym kilka lat i więcej.
Czy warto decydować się na zakup złota papierowego?
Zakup złota bulionowego odradza się natomiast inwestorom poszukującym sposobu na szybkie osiągniecie zysku. W tym celu zdecydowanie skuteczniejsze okażą się wszelkie papierowe instrumenty finansowe. Pozwalają one bowiem na dokonanie szybszej i bezpieczniejszej transakcji, pozbawionej ryzyka zakupu fałszywego złota. Ponadto, inwestycje w papiery wartościowe nie generują dodatkowych kosztów w postaci przechowywania sztabki, które zdecydowanie przewyższają opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego czy prowizje od inwestycji. Pamiętać należy jednak o podatku dochodowym, który odprowadzić należy od uzyskanych korzyści finansowych z tytułu transakcji kontraktami. Obowiązku tego nie muszą dopełniać inwestorzy obracający złotem fizycznym.
Wybór pomiędzy złotem papierowym a fizycznym jest więc wyłącznie kwestią aktualnej strategii inwestycyjnej oraz znajomości i doświadczenia kupującego.