Kupowanie złota anonimowo

Dbanie o bezpieczeństwo własnego majątku jest dla wielu prywatnych inwestorów kluczowym aspektem zarządzania finansami osobistymi. Jednym ze sposobów na ochronę kapitału jest anonimowy zakup złota. Forma nabycia złotych sztabek bez ujawniania tożsamości inwestora budzi obecnie zainteresowanie coraz większej liczby osób. Jakie argumenty przemawiają za tego typu rozwiązaniem oraz sposoby na zakup złota anonimowo przedstawiamy dla Państwa w poniższym artykule.

Po co kupować złoto anonimowo?

Wiele osób stojących przed zakupem złota lokacyjnego może zastanawiać się nad sensownością anonimowej transakcji. Okazuje się jednak, że obawy niektórych inwestorów mają swoje realne uzasadnienie. Kupno złota bez podawania danych osobowych stanowi bowiem ochronę przed wpływami rządu. Instytucje państwowe mogą bowiem chcieć kontrolować prywatne oszczędności obywateli i znać ilość posiadanego przez nich złota. Królewski metal uchodzi za uniwersalną walutę na całym świecie, która zachowuje swoją wartość nawet w obliczu najsurowszego kryzysu gospodarczego.

Zwolennicy anonimowych transakcji odwołują się więc do historii, która nie raz udowodniła, że warto chronić swój majątek przed organami władzy. Za przykład przywołują wydarzenia ze Stanów Zjednoczonych czy Australii, gdzie rządy przeprowadziły masową konfiskatę złota od obywateli, zmuszając ich do oddania osobistego majątku za bezcen. Podobna sytuacja wydarzyła się również w Polsce w latach 50. ubiegłego stulecia. Fatalna sytuacja gospodarcza będąca pokłosiem II Wojny Światowej zmusiła rządzących do odebrania Polakom złota na mocy ustawy zakazującej posiadania obcej waluty oraz metali szlachetnych. Wszystkie historyczne konfiskaty złota były jednak wydarzeniami wywołanymi drastycznymi okolicznościami, które wydają się być mało realne w obecnej rzeczywistości. Niemniej jednak, takiego ryzyka nie można wykluczyć, a w przypadku gdyby historia miała się powtórzyć, anonimowi inwestorzy mogą czuć się zdecydowanie bezpieczniej.

Wśród zagrożeń ze strony rządu wspomnieć należy również niebezpieczeństwo wynikające ze zmian prawnych w systemie podatkowym. W przypadku posiadania aktywów w formie chociażby złota, inwestor byłby zmuszony odprowadzić od niego procentową opłatę.

Anonimowy zakup złota to także większe bezpieczeństwo inwestora oraz jego sztabki. Choć sytuacja, w której sprzedający miałby wykorzystać dane osobowe Klienta na jego niekorzyść jest mało prawdopodobna, niepodawanie personaliów wyklucza ryzyko wypłynięcia danych w niepożądane ręce.

Jak kupić złoto anonimowo?

W świetle prawa każdy dystrybutor handlujący złotem inwestycyjnym ma obowiązek prowadzenia rejestru transakcji, czyli zbierania danych osobowych od kupujących. W jaki sposób pozostać więc anonimowym przy zakupie metali szlachetnych?

Wśród sposobów na zakup złota inwestycyjnego z zachowaniem pełnej anonimowości należy wyróżnić dwa rodzaje transakcji: gotówkową i bezgotówkową. W przypadku płatności papierową walutą do kwoty 10 000 euro, inwestor nie jest zobowiązany wykazać prawdziwości podawanych danych osobowych, z kolei sprzedawca nie posiada zagwarantowanego prawnie sposobu na ich weryfikację. Dla transakcji bezgotówkowych limit ten wynosi 15 000 euro. Teoretycznie więc, Klient może podać fikcyjne dane i w ten sposób zapewnić sobie anonimowość. Wszelkie transakcje powyżej limitu wymagają zgłoszenia do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, tym samym wymuszają na pośredniku obowiązek wylegitymowania kupującego.

Bezpieczne zakupy przez Internet

Aby kupić złoto anonimowo niekoniecznie trzeba przeprowadzać transakcję w punkcie stacjonarnym. Bezpiecznej inwestycji dokonać można również za pośrednictwem Internetu. Wiele pośredników oferujących złoto fizyczne w sklepach online umożliwia utworzenie konta bez konieczności podawania prawdziwych danych. Jako sposób odbioru zaleca się wówczas wybranie paczkomatu lub najbliższego punktu stacjonarnego. Składając zamówienie w Mennicy Apart możesz zdecydować się na osobisty odbiór w jednym z naszych salonów znajdującym się w Twojej okolicy. Anonimowej płatności dokonasz wykonując tradycyjny przelew na poczcie, pamiętając przy tym, aby posłużyć się fikcyjnymi danymi. Inwestorzy, którym zależy na anonimowej transakcji mogą skorzystać z zakupu przez Internet, zachowując przy tym całkowite bezpieczeństwo.