OGÓLNE WARUNKI
DOSTAWY TOWARÓW I/LUB ŚWIADCZENIA USŁUG
Niniejsze Ogólne Warunki Dostawy Towarów i/lub Świadczenia Usług (dalej „Ogólne Warunki”) wraz z Zamówieniem i ze wszystkimi załącznikami, stanowią jednolitą Umowę pomiędzy Stronami.
Ogólne Warunki są podzielone na jednostki redakcyjne, ustępy i punkty przy czym podział ten ma charakter porządkujący i nie wpływa na interpretację tych Ogólnych Warunków.
-
Definicje
1.1 „Umowa” – umowa zawarta pomiędzy Sprzedawcą a Kupującym wraz z załącznikami oraz Ogólnymi Warunkami;
1.2 „Sprzedawca” - oznacza podmiot, w tym także przedsiębiorcę w rozumieniu art. 431 Kodeksu cywilnego, z którym Kupujący zawarł Umowę;
1.3 „Kupujący” – podmiot z grupy kapitałowej Apart, w skład, której wchodzi m.in.: Mennica Apart Sp. z o.o., z siedzibą w Suchym Lesie (62-002) przy ul. Stara Droga 3, Apart sp. z o.o. z siedzibą w Suchym Lesie przy ul. Stara Droga 3, R2 Center sp. z o.o. z siedzibą w Suchym Lesie przy ul. Akacjowa 1A, E-R2 sp. z o.o. S.K.A., z siedzibą w Suchym Lesie ul. Stara Droga 3, E-R2 sp. o.o. z siedzibą w Suchym Lesie ul. Stara Droga 3, R2 Investment Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w Suchym Lesie przy ul. Stara Droga 3, R2 Investment Sp. z o.o., z siedzibą w Suchym Lesie przy ul. Stara Droga 3, APART Czech Republic s.r.o., Vavrečkova 7074, 760 01 Zlín, Republika Czeska;
1.4 „Zamówienie” – oznacza zamówienie Kupującego na Towar lub na Towar i Usługę, do którego zastosowanie mają Ogólne Warunki stanowiące jego integralną część. Złożenie Zamówienia z powołaniem na postanowienia Ogólnych Warunków skutkuje zawarciem Umowy;
1.5 "Towar" - dobra materialne (w tym konieczne wyposażenie, materiały dodatkowe, dokumentacja i inne), których sprzedaż i dostarczenie stanowi przedmiot Umowy;
1.6 „Usługa” - usługi świadczone akcesoryjnie do sprzedaży i dostarczenia Towarów, w związku z koniecznością ich montażu, zainstalowania, szkolenia z zakresu obsługi lub bieżącego serwisu lub przygotowania do używania przez Kupującego.
1.7 „Formularz” – oznacza jeden z ustalonych i przygotowanych przez Kupującego formularzy, za pośrednictwem, którego Sprzedawca przekazuje Kupującemu dane i/lub informacje. Formularz, dla skutecznego przekazania lub zmiany danych i/lub informacji, wymaga podpisu osób uprawnionych do składania oświadczeń zawartych w formularzu w imieniu Sprzedawcy.
-
Postanowienia ogólne
2.1 Wszelkie nawiązania do ofert lub propozycji Sprzedawcy, zarówno wiążących jak i niewiążących, nie oznaczają przyjęcia żadnych warunków i zastrzeżeń zawartych w tych dokumentach, jeśli ich akceptacja nie została jasno wyrażona w Umowie. W przypadku rozbieżności pomiędzy treścią Zamówienia a Ogólnymi Warunkami, wiążącą dla Stron jest treść Zamówienia.
2.2 Ogólne Warunki stanowią integralną część każdego Zamówienia złożonego przez Kupującego.
2.3 Uzgodnienia ustne, jakiekolwiek odstępstwa od niniejszych Ogólnych Warunków, wyłączenia, uzupełnienia, wymagają potwierdzenia przez Kupującego w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
2.4 Ogólne warunki umowne, regulaminy, wzory umów lub inne równoważne dokumenty wydane przez Sprzedawcę bądź inny podmiot w związku z Umową nie obowiązują w stosunkach pomiędzy Kupującym a Sprzedawcą. Wspomnianych dokumentów nie stosuje się również wówczas, gdy Kupujący nie zgłosił, wobec ich wyłączenia do Umowy wyraźnego sprzeciwu. Przyjęcie Towarów lub Usług przez Kupującego bez wyraźnego zastrzeżenia lub dokonanie przez Kupującego płatności za zakupione Towary lub Usługi bez odrębnego sprzeciwu, w żadnym razie nie oznacza akceptacji wzorców umownych Sprzedawcy lub innego podmiotu.
2.5 Przystąpienie do realizacji Zamówienia lub potwierdzenie Zamówienia przez Sprzedawcę, oznacza akceptację Ogólnych Warunków bez żadnych zastrzeżeń.
-
Zawarcie Umowy
3.1 Dostawy Towarów i świadczenie Usług realizowane są przez Sprzedawców na podstawie Zamówienia złożonego przez Kupującego sporządzonego w formie dokumentowej. Zamówienie zostanie dostarczone Sprzedawcy pocztą elektroniczną (email). W wyniku złożenia Zamówienia dochodzi do zawarcia Umowy między Kupującym i Sprzedawcą.
3.2 Zamówienie stanowi odpowiedź na ofertę Sprzedawcy złożoną w wyniku skierowania do niego zapytania ofertowego przez Kupującego. Oznacza to, iż treść zapytania ofertowego, oferty Sprzedawcy oraz Zamówienia wchodzą w skład Umowy. Zawarte w Zamówieniu warunki współpracy, szczególnie dotyczące przedmiotu, zakresu, właściwości Usług/Towarów oraz ceny i warunków dostawy nie mogą ulegać żadnym zmianom bez wyraźnej uprzedniej zgody Kupującego wyrażonej na piśmie po rygorem nieważności.
3.3 W przypadku zawarcia odrębnej pisemnej umowy dotyczącej przedmiotu Zamówienia, umowa ta stanowi całość ustaleń stron w zakresie współpracy objętej Zamówieniem i w razie rozbieżności, postanowienia tejże umowy są wiążące dla stron.
3.4 Zamówienia przesłane na wskazany przez Sprzedawcę adres elektroniczny lub inny wskazany przez niego sposób, uznaje się za oświadczenie doręczone Sprzedawcy, ze wszelkimi prawnymi tego konsekwencjami.
3.5 W przypadku zmiany danych adresowych lub kontaktowych, Sprzedawca zobowiązany jest powiadomić Kupującego o zmianie w terminie do 5 dni przed planowana zmianą. Aktualizacji danych Sprzedawca zobowiązany jest dokonać za pośrednictwem Formularza. Sprzedawca obowiązany jest przekazywać Formularz pocztą elektroniczną i listem poleconym, pod rygorem uznania za skutecznie doręczone Zamówienie wysłane na dotychczasowy adres.
3.6 Sprzedawca oświadcza, iż osoba składająca ofertę i/lub jej późniejsze modyfikacje bądź uzupełnienia jest upoważniona do działania w imieniu Sprzedawcy.
-
Wykonywanie Zamówień
4.1 Sprzedawca przystępując do realizacji Zamówienia potwierdza, że posiada wiedzę, doświadczenie i środki technicznie i osobowe, niezbędne do prawidłowego wykonania Zamówienia, a przedmiot Zamówienia mieści się w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a dostarczane przez niego Towary i/lub Usługi, w żaden sposób nie naruszają praw osób trzecich.
4.2 Sprzedawca zobowiązany jest na własny koszt i ryzyko dostarczyć Towary i/lub Usługi będące przedmiotem Zamówienia do Kupującego (na podstawie reguły DDP „magazyn Kupującego lub inne wskazane przez Kupującego miejsce” zgodnie z INCOTERMS 2010), chyba że inne warunki wykonania dostawy Towarów są określone w Zamówieniu.
4.3 Termin wykonania dostawy Towarów i/lub wykonania Usługi określone są w Zamówieniu lub potwierdzeniu Zamówienia przez Sprzedawcę, zaakceptowanym przez Kupującego.
4.4 Sprzedawca ma obowiązek bezwzględnie przestrzegać terminu dostawy. W przypadku, gdy Sprzedawca uzna, że nie będzie w stanie dotrzymać ustalonych w Zamówieniu terminów dostaw, zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić ten fakt Kupującemu podając jednocześnie powody opóźnienia oraz przewidywany czas jego trwania. Powyższe powiadomienie nie zwalnia jednak Sprzedawcy ze zobowiązań określonych w Umowie.
4.5 Termin dostawy Towarów uznaje się za dotrzymany, jeżeli zamówiony Towar w ilości i jakości zgodnej z Zamówieniem, wraz z kompletem wymaganych dokumentów zostanie dostarczony do Kupującego, a odbiór zostanie potwierdzony przez osobę uprawnioną do odbioru w imieniu Kupującego protokołem zdawczo-odbiorczym lub innym dokumentem wewnętrznym, wystawionym przez Kupującego potwierdzającym faktyczne przyjęcie Towaru. Dokument taki powinien zawierać w szczególności: datę dostarczenia Towaru do Kupującego, numer Zamówienia, specyfikację asortymentową dostarczonego Towaru w układzie zgodnym z Zamówieniem.
4.6 Zmiana terminu dostawy uzgodnionego w Umowie wymaga dla swej ważności pisemnej zgody Kupującego.
4.7 Dostawy częściowe, o ile nie postanowiono inaczej w Umowie, wymagają pisemnej zgody Kupującego. W przypadku dostaw częściowych, jeśli inaczej nie postanowiono w Umowie, datą dostawy będzie data realizacji (przekazania Kupującemu) ostatniej dostawy częściowej.
4.8 Towar nie będzie uważany za dostarczony, jeśli wszystkie dokumenty niezbędne do realizacji wysyłki, jak również wymagana dokumentacja i certyfikaty nie zostaną dostarczone do Kupującego w sposób uzgodniony w Zamówieniu w taki sposób aby mógł się zapoznać z ich treścią.
4.9 W przypadku stwierdzenia przez Kupującego w trakcie lub po dokonaniu odbioru Towarów i/lub Usług jakichkolwiek braków, wad, usterek lub niezgodności, w tym utrudniających prawidłowe funkcjonowanie przedmiotu Zamówienia, Sprzedawca zobowiązany jest je usunąć w terminie określonym 90 dni, liczonych od dnia zawiadomienia Sprzedawcy o nieprawidłowościach w dostawie Towarów i/lub Usług. W takiej sytuacji protokół odbioru lub inny równoważny dokument potwierdzający przyjęcie Towaru, zostanie podpisany po tych wypełnieniu obowiązków przez Sprzedawcę.
4.10 O ile z Zamówienia nie wynika inaczej, w przypadku dostawy Towaru z obszaru Unii Europejskiej, Sprzedawca zobowiązany jest do wypełnienia wszelkich wymogów wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie INTRASTAT oraz VAT i podatku akcyzowego.
4.11 Kupujący w momencie odbioru dostawy Towarów uprawniony jest do sprawdzenia Towarów pod kątem ilościowym i jakościowym.
4.12 Ryzyko utraty lub uszkodzenia, jak również ciężary i korzyści związane z Towarami przechodzą na Kupującego z chwilą odbioru Zamówienia przez Kupującego.
4.13 Sprzedawca zapewnia i gwarantuje, że wszelkie działania podejmowane w celu wykonania Zamówienia będą zgodne z obowiązującymi przepisami oraz nie będą naruszać praw osób trzecich. Jeżeli do wykonania Zamówienia będzie potrzebna zgoda osoby trzeciej lub odpowiedniego organu, Sprzedawca jest zobowiązany do uzyskania takiej zgody na własny koszt i ryzyko.
4.14 W przypadku wykonywania przez Sprzedawcę obowiązków za pośrednictwem podwykonawców, Sprzedawca ponosi pełną odpowiedzialność za ich działania, jak i zaniechania, w najszerszym możliwym zakresie, jak za własne, w szczególności za jakość i terminowość świadczenia, szkody wyrządzone przy wykonywaniu powierzonych czynności.
4.15 W przypadku niedotrzymania terminu realizacji Zamówienia przez Sprzedawcę, bez względu na przyczynę, niezależne od innych uprawnień wynikających z Ogólnych Warunków lub przepisów prawa, Kupujący będzie uprawniony do zastępczego wykonania dostawy Towarów na koszt i ryzyko Sprzedawcy, zachowując prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego odpowiadającego wartości poniesionej szkody.
4.16 Sprzedawca zwalnia i zobowiązuje się chronić Kupującego z wszelkich roszczeń jakichkolwiek podmiotów trzecich, powstałych w związku z wykonaniem, niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązań Sprzedawcy wynikających z realizacji Zamówienia.
4.17 Sprzedawca przy wykonywaniu Umowy obowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Sprzedawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszelkie kary oraz za szkody osobowe i majątkowe wywołane naruszeniem tych przepisów i norm.
4.18 W przypadku wykonania Zamówienia, do którego konieczne jest przetworzenie rzeczy stanowiących własność Kupującego (dostawa Towarów z materiału/surowca powierzonego), Sprzedawca nie nabywa ich własności w żadnej sytuacji, w tym w przypadku ich połączenia.
-
Płatność
5.1 Jeśli nie stwierdzono inaczej w Zamówieniu, to cena w Zamówieniu jest ceną ryczałtową i stałą, ustaloną na korzyść Kupującego, tj. nie może zostać jednostronnie przez Sprzedawcę podwyższona, przy czym, w przypadku, gdy ostateczna kalkulacja ceny powoduje jej zmniejszenie, Sprzedawca zobowiązany jest do jej obniżenia.
5.2 Cena w Zamówieniu jest ceną netto za Towar lub Towar i Usługę. Sprzedawca posiadający siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i/lub zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT na wystawionych przez siebie fakturach doliczy każdorazowo podatek od towarów i usług (VAT), zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprzedawca posiadający siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który nie jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT nie naliczy swojego krajowego podatku od wartości dodanej lub innego podatku o podobnym charakterze.
5.3 Płatność winna być zrealizowana w formie przelewu bankowego, we wskazanym w Zamówieniu terminie liczonym jako ilość dni od daty otrzymania przez Kupującego prawidłowo wystawionej faktury, wraz z podpisanym przez Kupującego protokołem zdawczo-odbiorczym lub innym dokumentem wewnętrznym, wystawionym przez Kupującego, potwierdzającym dostarczenie Towaru.
5.4 O ile nie ustalono inaczej, termin płatności wynosi 30 (trzydzieści) dni, jednak nie wcześniej niż określony w Zamówieniu termin dostawy Towaru.
5.5 Podstawą do wystawienia faktury jest zgodne z Umową dostarczenie Towaru. Jeżeli, faktura została wystawiona nieprawidłowo Sprzedawca wystawi na wezwanie Kupującego odpowiednią fakturę korygującą albo notę korygującą. Przy przyjęciu i odbiorze dostaw przedterminowych obowiązuje termin płatności wynikający z terminów dostawy Towarów określonych w Zamówieniu.
5.6 Zapłata uzgodnionej ceny zakupu Towarów następuje na rachunek bankowy Sprzedawcy. Nazwę banku i numer rachunku bankowego Sprzedawca obowiązany jest wskazać Kupującemu na Formularzu, niezależnie od umieszczenia numeru rachunku bankowego na fakturze. O każdej zmianie banku lub numeru rachunku bankowego Sprzedawca zobowiązany jest informować Kupującego na Formularzu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych, od dnia zmiany rachunku bankowego. Formularz ze zmianą numeru rachunku bankowego lub banku powinien zawierać podpisy osób uprawnionych do reprezentacji Sprzedawcy oraz informacje dotyczące osoby upoważnionej do kontaktu. Informacje wymienione w zdaniach poprzednich Sprzedawca obowiązany jest przekazywać pocztą elektroniczną i listem poleconym.
5.7 Brak lub nieterminowe przekazanie przez Sprzedawcę właściwych informacji o banku i numerze rachunku bankowego Sprzedawcy zwalnia Kupującego z odpowiedzialności za nieprawidłowość dokonywanych przelewów bankowych.
5.8 W razie nienależytego wykonania Umowy przez Sprzedawcę, Kupujący jest upoważniony do wstrzymania płatności w całości lub w jej odpowiedniej części aż do czasu właściwego wykonania Umowy. Od tej daty będzie liczony termin płatności określony w Umowie.
5.9 Podstawą do realizacji płatności jest prawidłowa faktura, która oprócz wymogów ustawowych, powinna zawierać następujące dane: (a) ilość Towaru (rodzaj Usługi) i ceny jednostkowe netto i brutto poszczególnych pozycji - każda pozycja z Zamówienia powinna być specyfikowana na fakturze w taki sposób, jak w Zamówieniu; (b) nazwę opis Towaru (Towaru i Usługi) lub odniesienie do odpowiednich pozycji specyfikacji będącej załącznikiem do faktury; (c) numer Zamówienia Kupującego; (d) warunki i termin płatności zgodnie z Zamówieniem.
5.10 Faktura musi być doręczona do Kupującego na adres rejestrowej siedziby Kupującego w postaci druku jednostronnego, na papierze jednostajnym najlepiej białym, wypełniona pismem maszynowym, bez wpisów odręcznych, zbędnych pieczątek i zabrudzeń.
5.11 Na mocy odrębnego porozumienia Kupujący dopuszcza możliwość otrzymywania faktur w formie elektronicznej. Podpisanie porozumienia będzie równoznaczne z zaakceptowaniem przez Sprzedawcę wysyłania do Kupującego faktur drogą elektroniczną.
5.12 Sprzedawcy nie wolno dokonać przeniesienia (cesji) wierzytelności dotyczących wynagrodzenia z tytułu przedmiotowej Umowy na osobę trzecią bez zgody Kupującego wyrażonej pod rygorem nieważności w formie pisemnej.
-
Gwarancja
6.1 Sprzedawca gwarantuje, że Towar dostarczony w ramach realizacji Umowy będzie zgodny ze specyfikacją, rysunkami i wszelkimi innymi wymogami Umowy oraz że będzie nowy, nie używany, dobrej jakości, odpowiedni i nadający się do jego przewidywanego w Umowie zastosowania, właściwie zaprojektowany, wykonany odpowiednio i z właściwego materiału, wolny od wad, oraz że zadowalająco spełni wymagania technologiczne określone w Umowie.
6.2 Sprzedawca gwarantuje, że Towar zostanie wykonany oraz, jeżeli wynika to z Umowy, zostanie zamontowany/zainstalowany zgodnie z obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej przepisami prawnymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowymi, przepisami dozory technicznego oraz normami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
6.3 Sprzedawca udziela Kupującemu gwarancji jakości na Towar i/lub Usługę na okres 36 (trzydzieści sześć) miesięcy liczony od dnia podpisania protokołu odbioru bez zastrzeżeń lub innego dokumentu wewnętrznego wystawionego przez Kupującego, chyba, że w Zamówieniu postanowiono inaczej.
6.4 Gwarancja udzielona przez Sprzedawcę obejmuje wady istniejące w chwili wydania Towaru i/lub Usługi, jak również wszystkie inne wady powstałe lub ujawnione w trakcie trwania okresu gwarancji.
6.5 Jeżeli, w okresie gwarancji wystąpią wady Towaru i/lub Usługi, Kupujący niezwłocznie (nie później niż w terminie 30 dni) zgłosi Sprzedawcy wystąpienie wad - za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w formie pisemnej.
6.6 Sprzedawca zobowiązuje się niezwłocznie potwierdzić na piśmie lub pocztą elektroniczną otrzymanie zgłoszenia reklamacyjnego. Jeżeli, w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania przez Sprzedawcę zgłoszenia reklamacji przez Kupującego, Sprzedawca nie potwierdzi jej otrzymania, uważa się, że Sprzedawca takie potwierdzenie złożył z chwilą upływu tego terminu.
6.7 Kupujący uprawniony jest wedle swego wyboru do: (a) żądania obniżenia ceny, (b) usunięcia zgłoszonych wad, wymiany rzeczy na wolne od wad lub (c) odstąpienia od Umowy w całości lub w części.
6.8 Sprzedawca zobowiązany jest do usunięcia zgłoszonych wad w terminie do 90 (dziewięćdziesięciu) dni roboczych od dnia ich zgłoszenia przez Kupującego, chyba że Kupujący wyrazi zgodę na inny termin usunięcia zgłoszonych wad na piśmie lub za pomocą poczty elektronicznej.
6.9 Jeżeli, Sprzedawca odmówi usunięcia wady albo nie usunie jej w terminie, Kupujący będzie uprawniony do samodzielnego usunięcia wad lub do zlecenia usunięcia wad osobie trzeciej - na koszt i ryzyko Sprzedawcy, z zachowaniem praw wynikających z udzielonej przez Sprzedawcę gwarancji jakości i rękojmi za wady.
6.10 Kupujący uprawniony jest do wysłania wadliwych Towarów do Sprzedawcy na koszt i ryzyko Sprzedawcy. W razie nieuzasadnionej odmowy odbioru przez Sprzedawcę wadliwych Towarów, wadliwy Towar będzie składowany na koszt i ryzyko Sprzedawcy lub zostanie zutylizowany, według wyboru Kupującego.
6.11 Jeśli Sprzedawca, będąc poinformowanym o zaistnieniu wady, nie podejmie niezwłocznych kroków celem jej usunięcia w terminie wyznaczonym przez Kupującego, Kupujący ma prawo przedsięwziąć wszelkie konieczne działania celem usunięcia uszkodzenia na koszt i ryzyko Sprzedawcy. Nie zwolni to jednak Sprzedawcy z jego kontraktowych zobowiązań.
6.12 Okres gwarancji ulega przedłużeniu o czas usuwania wady.
6.13 Gwarancja Sprzedawcy na Towar lub jego część, która została naprawiona lub wymieniona, ulega przedłużeniu o dalsze 24 (dwadzieścia cztery) miesiące liczone od daty naprawy lub wymiany.
6.14 Jeżeli, w okresie gwarancji Towar, był już przedmiotem reklamacji, to przy drugiej reklamacji, podlega wymianie na nowy, wolny od wad, bez względu na możliwość i dopuszczalność jego naprawy. Postanowienia niniejszego ustępu nie wykluczają możliwości żądania wymiany Towaru, na nowy, wolny od wad już przy pierwszej reklamacji.
6.15 Kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu gwarancji także po upływie okresów gwarancji, jeżeli wady ujawnią się przed upływem tych okresów.
6.16 Gwarancja nie wyłącza uprawnień Kupującego wynikających z przysługującej ustawowo rękojmi za wady fizyczne i prawne. Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.
6.17 Niezależnie od innych postanowień Umowy, Sprzedawca naprawi szkodę wyrządzoną Kupującemu, jego pracownikom, pełnomocnikom, reprezentantom, kontrahentom, powstałą w związku z wadami dostarczonych Towarów, nieprawdziwymi oświadczeniami lub gwarancjami. Jednocześnie Sprzedawca zwalnia i zobowiązuje się chronić Kupującego, jego odbiorców i podwykonawców z odpowiedzialności związanej z wadami dostarczonych przez Sprzedawcę Towarów lub wykonanych przez Sprzedawcę Usług, w szczególności poprzez zwrot lub zapłatę kar, odszkodowań oraz poniesionych kosztów, w tym kosztów postępowań sądowych i administracyjnych. Kupujący powiadomi niezwłocznie Sprzedawcę o znanych Kupującemu okolicznościach mogących rodzić odpowiedzialność Sprzedawcy określoną powyżej.
-
Kary umowne i odstąpienie od umowy
7.1 W przypadku opóźnienia w dostawie Towarów lub wykonaniu Usług z przyczyn innych niż Siła Wyższa, Kupujący uprawniony jest do obciążenia Sprzedawcy karą umowną w wysokości 0,5% wartości (ceny) netto Towaru lub Usługi dostarczonego po ustalonym terminie za każdy dzień opóźnienia.
7.2 Jeżeli strony nie ustalą inaczej, całkowita wysokość kar umownych za nieterminową dostawę nie może przekroczyć kwoty 30% wartości (ceny) netto Towaru lub dostarczonego z opóźnieniem lub wykonaniu z opóźnieniem Usługi.
7.3 W przypadku gdy Towar lub Usługa dostarczony/wykonana z opóźnieniem stanowią integralną część przedmiotu Umowy, którego brak uniemożliwia Kupującemu zastosowanie dostarczonego już Towaru, podstawą do naliczenia kar umownych jest całkowita łączna wartość (cena) netto Towaru lub Usługi.
7.4 W przypadku niewykonania Umowy przez Sprzedawcę, Kupujący ma prawo do odstąpienia od Umowy ze skutkiem natychmiastowym, jednak nie później niż w terminie 30 dni kalendarzowych od chwili zaistnienia zdarzenia skutkującego niewykonaniem Umowy oraz do zastosowania łącznie lub osobno poniższych środków prawnych:
-
naliczenia kary umownej w wysokości 30% wartości niedostarczonego Towaru lub niewykonanej Usługi,
-
obciążenia Sprzedawcy kosztami realizacji tzw. umowy zastępczej, wykonywanej przez osobę trzecią. Umowa zastępcza będzie realizowana, o ile przedmiotem świadczenia będzie zakup określonych rzeczy oznaczonych co do gatunku lub wykonanie Usług, które może wykonać osoba trzecia. W takim przypadku Kupujący, według swojego całkowitego uznania, zawrze odpowiednią umowę z osobą trzecią, zachowując roszczenie o zapłatę kary umownej oraz o naprawienie szkody wynikłej ze zwłoki. Sprzedawca niniejszym zobowiązuje się zwrócić Kupującemu koszty realizacji tzw. umowy zastępczej. Sprzedawca będzie zobowiązany do zapłaty tych kosztów na podstawie wystawionej przez Kupującego noty obciążeniowej. Podstawą do wystawienia noty księgowej przez Kupującego będzie otrzymana przez Kupującego faktura wystawionej przez osobę trzecią.
7.5 Ponadto Kupujący może naliczyć Sprzedawcy i żądać zapłaty przez niego kar umownych w przypadku opóźnienia w usunięciu przez Sprzedawcę wad stwierdzonych przy odbiorze Towaru/Usługi lub w okresie trwania gwarancji - w wysokości 0,5% wartości (ceny) netto za każdy dzień opóźnienia, liczony od dnia wyznaczonego na usunięcie wad. Całkowita wysokość kar umownych za opóźnienia w usunięciu przez Sprzedawcę wad stwierdzonych przy odbiorze Towaru/Usługi, nie może przekroczyć kwoty 30% wartości (ceny) netto Towaru.
7.6 Kary umowne mogą zostać potrącone z ceny lub wynagrodzenia należnego Sprzedawcy. Sprzedawca wyraża zgodę na potrącenie kar umownych określonych z należnych Sprzedawcy ceny lub wynagrodzenia lub innej dowolnej wymagalnej wierzytelności Sprzedawcy względem Kupującego. W przypadku, gdy szkoda Kupującego przewyższa wartość umownej, Kupujący może dochodzić odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych - zasada ta ma zastosowanie do wszystkich postanowień w przedmiocie kar umownych zawartych w Ogólnych Warunkach.
7.7 Kupujący zastrzega sobie prawo do odstąpienia od Umowy z winy Sprzedawcy ze skutkiem natychmiastowym w szczególności w przypadkach:
-
nienależytego wykonania przez Sprzedawcę zobowiązań umownych,
-
utracenia przez Sprzedawcę zdolności do wykonania przedmiotu Umowy,
-
nieuzasadnionych opóźnień w realizacji przedmiotu Umowy spowodowanych przez Sprzedawcę,
-
nieprzestrzegania przez Sprzedawcę przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przeciwpożarowych, obowiązujących na terenie zakładów Kupującego (dotyczy przypadku wykonywania przedmiotu Umowy na terenie przedsiębiorstwa Kupującego).
7.8 Uprawnienia wskazane powyżej nie wyłączają prawa Kupującego do odstąpienia od Umowy na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym.
7.9 Odstąpienie od Umowy dla swojej skuteczności wymaga złożenia oświadczenia w formie dokumentowej.
7.10 Przez „Siłę Wyższą” rozumie się zdarzenie niezależne od Stron, którego nie można było przewidzieć przy zachowaniu staranności wymaganej w stosunkach profesjonalnych, które jest zewnętrzne w stosunku do obu lub którejkolwiek ze Stron, któremu nie mogły się one przeciwstawić, działając z należytą starannością. Zdarzeniami Siły Wyższej w rozumieniu Umowy są w szczególności: strajki (z wyjątkiem strajków pracowników Stron), trzęsienie ziemi, powodzie, pożary, kataklizmy, akty terroryzmu, wojna. W przypadku wystąpienia Siły Wyższej, Strona, która nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań ze względu na działanie Siły Wyżej, zobowiązana jest: (a) niezwłocznie zawiadomić drugą Stronę (nie później niż w terminie 7 dni od zaistnienia takiego zdarzenia), (b) wykazać jej wystąpienie wiarygodnymi dowodami oraz (c) określić jej wpływ na wykonanie Umowy, w tym wskazać przewidywany termin wykonania swoich zobowiązań. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia Siły Wyżej powoduje utratę prawa do powoływania się na okoliczność Siły Wyższej. Gdy okres działania Siły Wyższej przekracza 3 (trzy) miesiące, obie Strony ustalą nowe warunki współpracy.
-
-
Własność intelektualna
8.1 Sprzedawca w ramach ceny za dostarczone Towary lub wynagrodzenia za świadczone Usługi udziela Kupującemu licencji niewyłącznej bez ograniczeń terytorialnych, na korzystanie ze znaku towarowego umieszczonego na Towarze w zakresie, w jakim jest to konieczne do prawidłowej realizacji Zamówienia i korzystania z dostarczonego Towaru zgodnie z jego gospodarczym przeznaczeniem.
8.2 Sprzedawca przenosi na Kupującego wszelkie majątkowe prawa autorskie do dokumentacji, jeżeli taka dokumentacja zostanie przygotowana w ramach realizacji Zamówienia i będzie spełniała cechy utworu, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, na następujących polach eksploatacji: zapisywanie, utrwalanie i zwielokrotnianie za pomocą technik mechanicznych, elektronicznych, magnetycznych i cyfrowych, publiczną ich prezentację i rozpowszechnianie, w tym wykonywanie, wystawianie, wyświetlanie, odtworzenie, rozpowszechnianie za pomocą poczty elektronicznej, wprowadzanie do sieci informatycznych, udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do dokumentacji w dowolnym miejscu i czasie.
8.3 Sprzedawca, udziela zgody na wykonywanie praw zależnych odnośnie powyższej dokumentacji, a także na wprowadzanie do nich ewentualnych zmian. Sprzedawca przeniesie również na Kupującego prawo własności nośników, na których utrwalona będzie dokumentacja.
8.4 Sprzedawca zapewnia i gwarantuje Kupującemu, że w wyniku realizacji Umowy nie zostaną naruszone żadne prawa do znaków towarowych, wzorów przemysłowych, prawa patentowe i inne chronione prawa własności intelektualnej osób trzecich.
8.5 Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu wad prawnych znaków towarowych lub utworów, o których mowa w niniejszym rozdziale Ogólnych Warunków, co do których udzielona została Kupującemu licencja lub przeniesione zostały na Kupującego autorskie prawa majątkowe. Sprzedawca ponosi również odpowiedzialność z tytułu wad prawnych dostarczonych Towarów lub świadczonych Usług.
8.6 W przypadku, w którym osoba trzecia wystąpi wobec Kupującego z roszczeniami z tytułu naruszenia przysługujących jej praw chronionych do własności intelektualnej, Kupujący powiadomi o tym niezwłocznie Sprzedawcę i wezwie do wykazania bezpodstawności zgłaszanych roszczeń wobec tej osoby trzeciej. Dodatkowo, w przypadku sporu sądowego, Sprzedawca niezwłocznie przystąpi do sprawy w miejsce Kupującego lub przystąpi po stronie Kupującego, jako interwenient uboczny. W razie prawomocnego zasądzenia roszczeń od Kupującego z uwagi na roszczenia osób trzecich wskazane w niniejszym rozdziale Ogólnych Warunków, Sprzedawca zwróci Kupującemu wszelkie wydatki związane z postępowaniem sądowym, w tym w szczególności pokryje wszelkie zasądzone od Kupującego należności oraz zwróci wydatki poniesione na opłacenie zastępstwa procesowego oraz kosztów sądowych.
-
Informacje poufne
9.1 Sprzedawca zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy informacji poufnych przekazanych bezpośrednio lub pośrednio przez Kupującego (w jakiejkolwiek formie tj. w szczególności ustnej, pisemnej, elektronicznej), a także informacji uzyskanych przez Sprzedawcę w inny sposób w trakcie wzajemnej współpracy, w tym w związku z zawarciem i realizacją Umowy, które to informacje dotyczą bezpośrednio lub pośrednio Kupującego, spółek z grupy kapitałowej Kupującego lub ich kontrahentów, w tym treści Umowy. Strony przyjmują, że przez „informacje poufne” rozumie się wszelkie informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, nieujawnione do publicznej wiadomości, przekazane przez Kupującego lub w jego imieniu lub uzyskane przez Sprzedawcę w inny sposób w trakcie negocjowania, zawarcia i wykonywania niniejszej Umowy, które należy traktować jako tajemnicę przedsiębiorstwa, w szczególności: informacje o zamawianych Towarach, zwyczaje i preferencje nabywcze Kupującego, polityka i strategia pozyskiwania produktów, plany i strategie handlowe, marketingowe, warunki finansowe współpracy, informacje dotyczące innych kontrahentów, know-how, niezależnie od tego czy zostały specjalnie oznaczone przez Kupującego jako poufne, chyba że w chwili przekazania, osoba przekazująca określi na piśmie lub w formie elektronicznej odmienny, od określonego powyżej, charakter takich informacji.
9.2 Zobowiązanie do zachowania w tajemnicy informacji poufnych wiąże w czasie obowiązywania Umowy, jak również w okresie 10 (dziesięć) lat po jej rozwiązaniu, wygaśnięciu lub uchyleniu bądź zniweczeniu skutków prawnych. Jeżeli mimo upływu, wskazanego w zdaniu poprzednim, okresu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, informacje te nadal podlegają ochronie w oparciu o wewnętrzne regulacje lub decyzje Kupującemu lub w oparciu o szczególne przepisy prawa, Kupujący powiadomi Sprzedawcę na piśmie, o przedłużeniu okresu ochrony, o dodatkowy wskazany przez Kupującego okres (nie dłuższy jednak niż 10 lat), na co Sprzedawca niniejszym wyraża zgodę. Powiadomienie, o którym mowa w zdaniu powyższym nastąpi przed wygaśnięciem 10-cio letniego okresu ochrony, o którym mowa w zdaniu pierwszym niniejszego ustępu, nie później jednak niż na 10 dni roboczych przed zakończeniem obowiązywania powyższego zobowiązania. Strony zgodnie postanawiają, że zobowiązanie opisane w niniejszym ustępie obowiązuje niezależnie od rozwiązania, wygaśnięcia lub uchylenia bądź zniweczenia skutków prawnych niniejszej umowy.
9.3 Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji poufnych, o których mowa powyżej, rozciąga się również na pracowników Sprzedawcy i inne osoby, w tym w szczególności audytorów, doradców i podwykonawców, którym Sprzedawca udostępni takie informacje. Sprzedawca zobowiązany jest do zobowiązania na piśmie ww. osób do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa Kupującego na warunkach, co najmniej takich jak określone w Ogólnych Warunkach. Sprzedawca ponosi pełną odpowiedzialność za działania lub zaniechania osób, które uzyskały dostęp do tajemnicy przedsiębiorstwa, w tym odpowiedzialność finansową, o której mowa poniżej.
9.4 Sprzedawca zobowiązany jest na każde żądanie Kupującego, w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych, przesłać Kupującemu listę osób i podmiotów, które za pośrednictwem Sprzedawcy uzyskały dostęp do informacji poufnych. Niewywiązanie się z obowiązku, o którym mowa w niniejszym ustępie będzie traktowane jako nieuprawnione ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa skutkujące odpowiedzialnością finansową, o której mowa poniżej.
9.5 Nie później niż w terminie 5 dni roboczych po upływie okresu ochrony informacji poufnych, którym mowa powyżej, Sprzedawca oraz wszelkie osoby, którym Sprzedawca przekazał tajemnicę przedsiębiorstwa zobowiązane są zwrócić Kupującemu lub zniszczyć wszelkie materiały ją zawierające.
9.6 W przypadku nieuprawnionego wykorzystania, przekazania lub ujawnienia przez Sprzedawcę informacji poufnych, Kupujący uprawniony jest do pociągnięcia Sprzedawcy do odpowiedzialności finansowej i żądania od Sprzedawcy zapłaty kary umownej w wysokości 10 % wartości netto Umowy za każdy przypadek nieuprawnionego wykorzystania, przekazania lub ujawnienia ww. informacji. Zapłata kary umownej wskazanej powyżej nie ogranicza prawa Kupującego do dochodzenia od Sprzedawcy odszkodowania na zasadach ogólnych, w przypadku gdy wysokość poniesionej szkody przewyższa zastrzeżoną w niniejszej umowie wysokość kary umownej. Powyższe nie wyłącza w żaden sposób innych sankcji i uprawnień Kupującego określonych w przepisach prawa, w tym przepisach o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
9.7 Sprzedawca zobowiązuje się uzyskać uprzednią pisemną zgodę Kupującego na zamieszczenie firmy spółki, znaku towarowego lub logo Kupującego na swojej stronie internetowej, liście kontrahentów, w broszurach, reklamie oraz wszelkich innych materiałach reklamowych i marketingowych. W takim przypadku, Sprzedawca zobowiązuje się do przedłożenia do Kupującego, wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody, projektu materiałów, w których takie dane miałyby zostać zamieszczone.
9.8 Sprzedawca zobowiązuje się również do uzyskania uprzedniej pisemnej zgody Kupującego na przekazanie środkom masowego przekazu takim jak prasa, radio, TV, Internet jakichkolwiek informacji dotyczących Zamówienia. W takim przypadku, Sprzedawca zobowiązuje się do przedłożenia do Kupującego, wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody, treści informacji jaka miałaby zostać wykorzystana w środkach masowego przekazu.
9.9 W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w ust. 9.7. lub 9.8. Ogólnych Warunków, Kupujący jest uprawniony do naliczenia kary umownej w wysokości 25 000 EUR (dwadzieścia pięć tysięcy euro) za każdy przypadek naruszenia. ogranicza prawa Kupującego do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych, Zapłata kary umownej, o której mowa powyżej, nie ogranicza prawa Kupującego do dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych w przypadku, gdy wysokość poniesionej szkody przewyższa zastrzeżoną wysokość kary umownej.
-
Usługi
10.1 W zakresie nieuregulowanym niniejszym rozdziałem, do Usług stosuje się odpowiednio przepisy niniejszych Ogólnych Warunków dotyczących dostawy Towarów.
10.2 Umowa na dostawę Towaru może obejmować również zobowiązanie do wykonania Usług, które w szczególności są świadczone przez Sprzedawcę na terenie przedsiębiorstwa Kupującego.
10.3 O ile w Zamówieniu nie stwierdzono inaczej, przyjmuje się że:
-
Wartość (cena) Usług zawarta będzie w cenie Towaru wynikającej z Zamówienia;
-
Wszystkie koszty dodatkowe związane ze świadczonymi przez Sprzedawcę Usługami, takie jak koszty zakwaterowania, podróży, ubezpieczenia personelu Sprzedawcy itp., ponosić będzie Sprzedawca.
10.4 W przypadku Sprzedawców zagranicznych, Kupujący ma prawo potrącić z kwoty płatności za Usługi uiszczanej na rzecz Sprzedawcy kwotę polskiego podatku dochodowego (dalej: „podatku u źródła”), jeśli będzie zobowiązany do jej pobrania na podstawie przepisów polskiego prawa. W celu zastosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku u źródła przewidzianych w odpowiedniej i obowiązującej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a krajem siedziby (rezydencji podatkowej) Sprzedawcy, Sprzedawca, razem z pierwszą fakturą, nie później jednak niż na 5 dni roboczych przed upływem terminu płatności pierwszej należności, zobowiązany jest dostarczyć Kupującemu oryginał lub notarialnie poświadczoną kopię swojego ważnego certyfikatu rezydencji (tj. zaświadczenia o miejscu siedziby Sprzedawcy dla celów podatku dochodowego, wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej). Niedostarczenie przez Sprzedawcę certyfikatu rezydencji w terminie określonym w zdaniu poprzednim uprawniać będzie Kupującego do potrącenia z kwoty płatności realizowanej na rzecz Sprzedawcy kwoty podatku u źródła w wysokości określonej przepisami polskiego prawa podatkowego.
10.5 Sprzedawca zobowiązany jest zapewnić personel o kwalifikacjach odpowiednich do właściwego i terminowego wykonania Usługi.
10.6 Potwierdzeniem wykonania przez Sprzedawcę Usługi jest protokół zdawczo-odbiorczy lub inny wewnętrzny dokument, wystawiony przez Kupującego.
10.7 Na powierzenie wykonania Usług podwykonawcy Sprzedawca zobowiązany jest uzyskać pisemną zgodę Kupującego. Naruszenie przez Sprzedawcę tego obowiązku i powierzenie wykonania Usług podwykonawcy, na którego Kupujący nie wyraził zgody, będzie stanowiło poważne naruszenie postanowień Umowy i będzie upoważniało Kupującego do odstąpienia od Umowy z winy Sprzedawcy. Prawo to może zostać wykonane do upływu terminu dostawy wskazanego w Zamówieniu.
10.8 W przypadku gdy realizacja Usługi wymaga współdziałania personelu Sprzedawcy i Kupującego, Sprzedawca odpowiada za poprawność wskazówek i instrukcji wydawanych przez swój personel. Ważniejsze instrukcje dotyczące montażu/usług powinny być przekazywane przez personel Sprzedawcy w formie pisemnej.
10.9 Jeżeli Strony nie ustalą inaczej w treści Zamówienia Sprzedawca ponosi pełną odpowiedzialność za szkody i straty powstałe wskutek działań personelu świadczącego Usługi, jak również powstałe wskutek niewłaściwych instrukcji i wskazówek przekazanych przez personel Sprzedawcy.
10.10 Sprzedawca zapewnia, że świadczone przez niego Usługi są wykonane właściwie i zgodnie z treścią Umowy. Jeśli w okresie 36miesięcy od wykonania Usługi stwierdzone zostaną jakieś wady, Sprzedawca jest zobowiązany do niezwłocznego ich usunięcia na własny koszt i ryzko. Za wady Usługi, której wynikiem ma być konkretny rezultat, Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi jak przyjmujący zamówienie w umowie o dzieło.
10.11 Sprzedawca jest zobowiązany i ponosi odpowiedzialność za dopełnienie wszelkich formalności, powiadomienie właściwych organów administracji, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń oraz uiszczenie wszelkich należności podatkowych oraz należności z tytułu ubezpieczenia społecznego, związanych z zatrudnieniem personelu Sprzedawcy do wykonywania Usług na terenie zakładów Kupującego.
10.12 Personel Sprzedawcy jest zobowiązany do przestrzegania przepisów obowiązujących na terenie przedsiębiorstwa Kupującego.
10.13 Sprzedawca jest zobowiązany do pełnego ubezpieczenia swoich pracowników lub współpracowników na czas wykonania Usługi na terenie zakładów Kupującego. Sprzedawca przejmuje także ryzyko, wszelkie ewentualne konsekwencje i roszczenia związane z: wypadkami personelu Sprzedawcy zaistniałymi podczas wykonania Usługi, szkodami i stratami spowodowanymi przez personel Sprzedawcy poniesionymi przez osoby trzecie, uszkodzeniem lub zniszczeniem narzędzi i innego wyposażenia będącego własnością lub w dyspozycji Sprzedawcy lub jego personelu.
-
-
Ochrona danych osobowych
11.1 Administratorem danych osobowych podanych w związku z zawarciem i realizacją Umowy/Zamówienia jest Kupujący.
11.2 Do kontaktu z Administratorem ochrony danych osobowych służy następujący adres email: iod@apart.pl.
11.3 Dane osobowe Sprzedawcy przetwarzane są w następujących celach: (a) podjęcie działań w celu zawarcia i wykonania umowy, której Sprzedawca jest stroną, (b) obsługę, dochodzenie i obronę w razie zaistnienia wzajemnych roszczeń.
11.4 Podstawą prawną przetwarzania przez Kupującego danych osobowych Sprzedawcy w celu wskazanym w ust. 3. powyżej jest:
-
podjęcie działań w celu zawarcia i wykonania umowy (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO), której Sprzedawca jest stroną;
-
wypełnianie obowiązków prawnych (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) RODO) związanych z płaceniem podatków, w tym prowadzenie i przechowywanie ksiąg podatkowych i dokumentów związanych z prowadzeniem ksiąg podatkowych oraz przechowywanie dowodów księgowych. Podstawą prawną przetwarzania danych są obowiązki prawne wynikające z przepisów podatkowych (Ordynacja podatkowa, ustawa o podatku od towarów i usług, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz z przepisów o rachunkowości (ustawa o rachunkowości);
-
prawnie usprawiedliwiony interes Kupującego (zgodnie z art. 6. ust. 1 lit. f RODO) - w celu obsługi, dochodzenia i obrony w razie zaistnienia wzajemnych roszczeń;
11.5 Dane osobowe Sprzedawcy mogą być ujawniane przez Kupującego podmiotom z nim współpracującym (odbiorcom) na podstawie zawartych przez Kupującego umów, zgodnie z przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych, w szczególności podmiotom świadczącym usługi fakturowania, rozliczania należności, doręczania korespondencji i przesyłek, prawne, windykacyjne, archiwizacji a także Spółkom z grupy kapitałowej Kupującego, a także podmiotom upoważnionym do odbioru danych na podstawie przepisów prawa.
11.6 Dane osobowe Sprzedawcy przetwarzane są przez okres obowiązywania umowy, a także do czasu wygaśnięcia wzajemnych roszczeń wynikających z tej umowy.
11.7 Podanie danych osobowych było i jest dobrowolne, lecz niezbędne do zawarcia i wykonania umowy.
11.8 Sprzedawcy przysługują prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania a także usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu.
11.9 Sprzedawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
-
-
Postanowienia końcowe
12.1 Ogólne Warunki wiążą Strony z chwilą ich akceptacji, podpisania lub przyjęcia, potwierdzenia przez Sprzedawcę Zamówienia albo rozpoczęcia realizacji Zamówienia.
12.2 Sprzedawca nie jest uprawniony do przeniesienia całości, ani części praw lub obowiązków wynikających z Zamówienia na jakąkolwiek osobę trzecią, bez uprzedniej zgody Kupującego wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności.
12.3 Jeżeli w jakimkolwiek momencie którekolwiek z postanowień Ogólnych Warunków zostanie uznane przez sąd właściwej jurysdykcji za nielegalne, nieważne lub niewykonalne, nie ma to wpływu lub nie podważa to legalności, ważności lub wykonalności pozostałych postanowień Ogólnych Warunków.
12.4 Do wszystkich Umów, których dotyczą niniejsze Ogólne Warunki, stosuje się prawo Rzeczypospolitej Polskiej. Nie mają zastosowania jakiekolwiek normy kolizyjne, zgodnie z którymi mogłoby mieć zastosowanie inne prawo. W Umowach z przedsiębiorcami mającymi siedzibę poza terytorium Polski, na terenie państw sygnatariuszy Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży Towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. - w zakresie nie wyłączonym postanowieniami Umowy, dodatkowo zastosowanie mają postanowienia tej Konwencji.
12.5 Do rozstrzygania wszelkich sporów pomiędzy Stronami powstałych w związku z Umową będzie polski sąd powszechny właściwy miejscowo dla siedziby Kupującego. Nie uchybia to prawu Kupującego do skierowania sprawy do sądu w jurysdykcji, gdzie Sprzedawca posiada siedzibę rejestrową, zakład główny, przedsiębiorstwo lub majątek bądź gdzie Kupującemu została wyrządzona szkoda lub naruszono interesy Kupującego.
12.6 Ogólne Warunki obowiązują od dnia 1 kwietnia 2022 r. do Zamówień złożonych po tej dacie, chyba że Strony zgodnie i w sposób wyraźny postanowią inaczej.
Stan: 01.04.2022.